افشاني: تقویت زيرساختهاي گردشگری منبع خوبي براي ايجاد درآمدهاي پايدار شهرداريهاست

افشاني: تقویت زيرساختهاي گردشگری منبع خوبي براي ايجاد درآمدهاي پايدار شهرداريهاست

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور، گردشگری را به عنوان یکی از مهمترین محورهاي ايجاد درآمد پايدار براي شهرداریها برشمرد و گفت: شهرداريها با تقویت زيرساختهاي گردشگری علاوه بر كسب درآمد پايدار مي توانند به رونق فضای کسب و کار در بخش های مختلف شهر هم كمك نمايند.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سید محمدعلی افشانی كه در ديدار با جمعي از نمايندگان مجلس شورای اسلامی و شهرداران حوزه هاي انتخابيه سخن مي گفت، با اشاره به وجود جاذبه‌هاي طبيعي منحصربفرد كشور برای جذب گردشگر، گفت: ‌انتظار ما اينست كه شهرداري مناطق داراي جاذبه هاي گردشگري و طبيعي، كه بطور مستمر پذيراي گردشگران و مسافران هستند، با توجه به ظرفيتهاي مناطق خود در زمينه ايجاد درآمد پايدار در كشور پيشرو باشند.

وي قرار گرفتن در سرراه های ترانزیتی اصلی کشور را از جمله مزیتهایی برشمرد که در صورت برنامه ریزی های صحیح برای تقویت زيرساختهاي صنعت گردشگري و ايجاد مجتمع هاي رفاهي- اقامتی و بازارچه هاي محلي براي ارايه محصولات بومي و صنايع دستي می تواند برای شهرها درآمد پایدار و اشتغال ایجاد نماید.

وي اضافه كرد: بسياري از مناطق کشور دارای ظرفیتهای مناسبی برای توسعه گردشگری، بوم گردی و کویرگردی هستند كه سرمایه خوبی برای تامین درآمدهای شهرداری ها و دهیاری های این مناطق محسوب مي شود ولي بايد با برنامه ریزی هاي دقيق و بهره گيري از مشاركتها و منابع مردمي برای ایجاد و توسعه زیرساختهای گردشگری خاص این مناطق اقدام نمود.

افشاني با تاكيد بر ضرورت تغییر در نگاه به اداره شهر با توجه به محدوديتهاي مالي دولت، تصريح كرد: شهرداري براي پاسخ به انتظارات شهروندان و اجراي پروژه هاي مورد نياز آنها و توسعه واقعي شهر نيازمند ايده ها و فكرهاي خلاقانه و جديدي است كه مي تواند منتهي به ايجاد درآمد پايدار و اشتغال و ثروت شود.

وي تصريح كرد: شناسايي مزيتهاي شهر به منظور ايجاد درآمد پايدار و جذب سرمايه گذار ممكن است در گام هاي اول سخت و دشوار باشد ولي شوراها و شهرداري ها بايد در اين مسير قدم بردارند تا وارد فضاي جديدي از كار و تلاش براي اداره شهر شوند كه در آن نگاه به پول فروش نفت و اعتبارات دولتي جايي ندارد.

رئيس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنين گفت: به منظور رفع مشكلات شهرداران و كاركنان شهرداري ها در زمينه امور اداری و استخدامی و افزايش حقوق و مزاياي آنان، لايحه اي تهيه و سال گذشته از سوي دولت تقديم مجلس شوراي اسلامي شده است كه به تازگي در كميسيون هاي تخصصي مجلس تصویب شده و منتظر طرح آن در صحن علني مجلس هستيم.

افشاني همچنين از پيگيري هاي وزارت كشور به منظور افزايش سهم شهرداري ها از اعتبارات قانون ماليات بر ارزش افزوده خبر داد.

وي همچنين با اشاره به آسيب هاي ناشي از وجود نيروي مازاد در شهرداري ها تاكيد كرد: به کارگیری نيروي انساني در شهرداریها خارج از مقررات ممنوع است.

وي اضافه كرد: ماشين الات موردنياز شهرداري ها و دهياري ها پس از اتمام مناقصات و عقد قرارداد و تولید، به مرور توزیع می شود.

افشاني همچنين از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خواست که در زمان بررسی لایحه بودجه سال 1397 از احکام مرتبط با شهرداريها و دهياريها حمايت نمایند.

در اين جلسه داوود محمدي نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک، قاسم احمدی‌لاشکی نماينده نوشهر و چالوس و کلاردشت، کورش کرم‌پور حقیقی نماینده فیروزآباد و فراشبند و قیر و کارزین، سید علاالدین خادم نماينده سپيدان و عباسعلی پوربافرانی نماینده نائین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی و تني چند از شهرداران و روساي شوراهای حوزه های انتخابيه مسائل و مشکلات مربوط به شهرداری ها و مدیریت شهري را بيان نمودند كه برخی از آنها عبارت بود از: ضرورت حمایت از شهرداری های کم جمعیت، کمک به ایجاد درآمد پایدار، تامین ماشین آلات و قیر مورد نیاز شهرداری ها، تقويت آتش نشاني ها، كمك به ساماندهي پسماندهاي استان هاي ساحلي و تسريع در تبديل وضعيت شهرداران و كاركنان شهرداري ها.

 

 

 

   تصاوير مرتبط

کد: 50013281

زمان انتشار: سه شنبه 14 آذر 1396 03:06 ب.ظ

تعداد نمایش: 547

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.