افتتاح نمایشگاه توانمندی های صنعت حمل و نقل شهری با حضور مهندس خندان دل

افتتاح نمایشگاه توانمندی های صنعت حمل و نقل شهری با حضور مهندس خندان دل

نخستین نمایشگاه بین المللی توانمندی های صنعت حمل و نقل شهری صبح سه شنبه 14 دي با حضور مهندس خندان دل رئيس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور افتتاح شد.و وی برنامه هاي عمده دولت در حوزه كاهش آلودگي هوا و توسعه حمل ونقل عمومي شهري در زمينه تامين 2 هزار واگن مترو،‌ نوسازي ناوگان تاكسيراني و اتوبوسراني و معاينه فني را تشريح نمود.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، دراين نمايشگاه شركت ها و واحدهاي تولیدی حوزه حمل و نقل عمومی شهری و سازمان هاي وابسته به شهرداري ها جدیدترین تولیدات و توانمندی‌های خود در حوزه های مختلف صنعت حمل و نقل شهری ارائه نموده اند.

در این نمایشگاه بین المللی که با رویکرد اقتصاد مقاومتی برگزار شده انواع خودروها و وسایل حمل و نقل عمومی، وسایل نقلیه برقی و هیبریدی، به نمایش گذاشته شده است.

مهندس خندان دل در اين نمايشگاه از غرفه هاي سازمان هاي اتوبوسراني شهرداري ها بازديد كرد و در جريان نحوه خدمت رساني آنها به شهروندان، تجهيز آنها به سامانه هاي هوشمند و روند بازسازي اتوبوس ها در چند شهر قرار گرفت.

رئيس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور همچنين از غرفه هاي شركتها و موسسه هاي توليد كننده ماشين آلات و تجهيزات سخت افزاري و نرم افزاري مورد نياز شهرداري ها در حوزه حمل و نقل عمومي شهري بازديد نمود و در جريان آخرين فعاليتها و محصولات آنها قرار گرفت.

خندان دل در ادامه در جمع خبرنگاران رسانه ها، اظهار كرد: اهميت حمل و نقل عمومي شهري به دليل ضرورت تردد امن و سريع شهروندان و تاثير آن در كاهش آلودگي هوا روز به روز افزايش مي يابد و دولت تلاش نموده تا زمينه هاي كاهش آلودگي هوا و حمايت از توسعه حمل و نقل عمومي را فراهم نمايد.

وي افزود: با توجه به اهميت توسعه حمل و نقل ريلي در شهرهاي بزرگ، براي تامين واگن هاي مترو ارزيابي هاي كارشناسي انجام شد كه در نهايت شهريورماه امسال پيشنهاد وزارت كشور براي تامين 2 هزار دستگاه واگن مترو با اعتبار بیش از 2 میلیارد دلار به منظور توسعه شبکه حمل و نقل ریلی کلانشهرها به تصويب شوراي اقتصاد رسيد.

خندان دل با شاره به اينكه اقدامات لازم براي تحقق اين موضوع در حال پيگيري است،گفت: اين امر قطعا تاثير زيادي در توسعه حمل و نقل ريلي شهرهاي بزرگ خواهد داشت.

وي در ادامه برنامه هاي حمایتي دولت به منظور نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهري کشور را تشريح نمود و گفت: تحويل تاكسي هاي جديد به رانندگان تاكسي به منظور نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهري از ابتداي سال جاري در حال انجام است.

وي در ادامه اظهار كرد: در اين طرح تاکسی رانان با دریافت وام ارزان قیمت و پرداخت مبلغ ناچیزی می توانند تاکسی فرسوده خود را نوسازی کنند.

وي افزود: تاكنون حدود چهل هزار دستگاه تاكسي در اجراي اين طرح نوسازي شده و اميدواريم اين تعداد تا پايان سال افزايش يابد.

وي همچنين به نوسازي نيمي از تاكسي هاي فرسوده شهر تهران در اجراي اين طرح اشاره نمود و گفت: با توجه به كمك هاي ارائه شده توسط دولت، انتظار داريم مابقي تاكسي هاي فرسوده هم تا پايان سال نوسازي شوند.

خندان دل در ادامه به برنامه هاي دولت براي نوسازي ناوگان اتوبوسراني شهري اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه سن ناوگان اتوبوسرانی کلانشهرها در حال افزایش است و اتوبوس ها به مرور به سن فرسوده شدن مي رسند، دولت با مصوبه اي زمينه نوسازی شبكه اتوبوسراني شهرهاي بزرگ را فراهم نموده است.

وي افزود: تسهیلاتی براي نوسازي اتوبوس هاي شهري درنظر گرفته شده كه بخش عمده اي از كارمزد اين تسهيلات را دولت پرداخت خواهد كرد.

خندان دل همچنين با بيان اينكه دولت در زمینه تامين بودجه حمل و نقل عمومی به شهرداری ها کمک هاي مي كند، گفت: در شهرهايي كه مشكل آلودگي هوا وجود دارد و حمل و نقل عمومي نياز به توسعه دارد، شوراها و شهرداري ها بايد بخش اصلی بودجه خود را به حمل و نقل عمومی اختصاص دهند.

وي افزود: با حمایت شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکننده‌های داخلی اتوبوس‌هایی با استاندارد خوب و با بهره‌گیری از توانمندی‌های داخلی ساخته شده است که با استفاده از توانمندی‌های آنها می‌توان به هدف نوسازی و توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی دست یافت.

رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در ادامه تعميم معاينه فني خودروها در سطح كشور با تلاش هاي صورت گرفته طي ماه هاي اخير را از ديگر اقدامات دولت در زمينه كاهش آلودگي هوا و ارتقاي ضريب ايمني خودروها عنوان نمود.

وي در خصوص اهميت معاينه فني گفت: خسارات جاني و مالي ناشي از وقوع تصادفات و همچنين آلودگي هواي ناشي از نقص فني خودروها، انجام معاينه فني را براي تمامي خودروها لازم و ضروري كرده است.

خندان دل گفت: خوشبختانه امسال و با راه اندازي سامانه يكپارچه معاينه فني ايران(سيمفا) و اتصال آن به ساير سامانه ها، خیلی از نگرانی‌ها در اين حوزه از بین رفت و شاهد استقبال مردم هم از آن هستيم.

وي همچنين بر ارائه آموزش هاي شهروندي در زمينه موضوعات مرتبط با حوزه حمل و نقل عمومي شهري با توجه به ظرفيت هاي مناسب رسانه ها براياين امر تاكيد نمود.

شایان ذکر است نخستین نمایشگاه بین المللی توانمندی های صنعت حمل و نقل شهری از 14تا 17 دی ماه از ساعت 9 تا 16 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب دائر است.

 

 

 

 

کد: 5008181

زمان انتشار: سه شنبه 14 دی 1395 10:36 ب.ظ

تعداد نمایش: 513

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.