معاون امور شهرداريها: بهره برداري از 300 كيلومتر مترو در تهران و چهاركلانشهر/ مترو دستاورد مهم مديريت شهري پس از انقلاب

معاون امور شهرداريها: بهره برداري از 300 كيلومتر مترو در تهران و چهاركلانشهر/ مترو دستاورد مهم مديريت شهري پس از انقلاب

معاون امور شهرداري هاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور گفت: برنامه احداث قطارشهری در هشت کلان شهر شامل تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز، کرج، اهواز، قم و شهر بزرگ کرمانشاه با مجموع جمعیتی در حدود 20 میلیون نفر در حال انجام می باشد.

حسين رجب صلاحي با بيان مطلب فوق در مصاحبه با خبرگزاري فارس ضمن اشاره به بهره برداري از 300 كيلومتر خطوط حمل و نقل ريلي در تهران و چهار كلانشهر مشهد، شيراز، اصفهان و تبريز گفت: تا کنون 11 خط به طول300 کیلومتر و 199 ایستگاه به بهره برداری رسیده و ساخت 10 خط و تكميل فاز دوم برخي از خطوط بهره برداري شده جمعاً بطول 283 کیلومتر دردست انجام می باشد.

وي افزود: هم اكنون در تهران 211 كيلومتر خطوط مترو با 115 ايستگاه و 1445 واگن در حال خدمت رساني است و سالانه 730 ميليون سفر در تهران با مترو صورت مي گيرد.

وي اضافه كرد: هم اكنون 100 كيلومتر خطوط مترو در پايتخت در حال ساخت مي باشد كه پيش بيني مي شود در صورت اتمام تا پايان طرح، كه سال 1402 مي باشد، منجر به افزايش تعداد 513 ميلون نفر سفر در سال خواهد شد كه در نتيجه پيش بيني مي گردد تعداد كل سفرهاي سالانه مترويي در پايتخت در پايان طرح به 1243 ميليون سفر افزايش يابد.

رجب صلاحي در ادامه اعلام كرد: پيش بيني مي شود در صورت بهره برداري از 283 كيلومتر خط مترويي در دست ساخت در كلانشهرها تا پايان سال 1402 جمع خطوط مترويي در دست بهره برداري به 584 كيلومتر افزايش يابد و تعداد سفرهاي ساليانه از طريق مترو به 2337 ميليون نفرسفرافزايش يابد.

رجب صلاحي با بيان اينكه ایجاد 840 کیلومتر خط مترويي در کشور مصوب شده، اظهار كرد: از این میزان 301 کیلومتر احداث و به بهره برداری رسیده، عملیات اجرایی 283 كيلومتر در حال انجام است و 256 کیلومتر در مرحله انجام مطالعات تکمیلی قرار دارد.

معاون امور شهرداري هاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در ادامه در خصوص استفاده شهرداري ها از انتشار اوراق مشاركت براي توسعه خطوط قطار شهري، گفت:دولت براي توسعه خطوط مترويي تاكنون مجوز انتشار 126 هزار و 400 ميليارد ريال اوراق مشاركت اسلامي را صادر نموده كه از اين مقدار تضمين 63 هزار و 200 ميليارد ريال بر عهده دولت مي باشد.

وي با اشاره به اينكه بيشترين مقدار اوراق مشاركت فروش رفته از ابتداي سال 1392 تا پايان سال 1396 مربوط به كلان شهر مشهد به مبلغ 22 هزار ميليارد ريال مي باشد، اضافه كرد: در سال جاري مجوز انتشار41 هزار و 100 ميليارد ريال اوراق مشاركت براي كلان شهرهاي مشهد، اصفهان، شيراز، تبريز، كرج، اهواز و قم با تضمين بازپرداخت 50 درصدي توسط دولت تا كنون صادر شده است.

رجب صلاحي در ادامه به بيان ديگر اقدام دولت براي حمايت از توسعه خطوط مترو در كلانشهرها پرداخت و گفت: اولین مرحله از طرح تأمین دوهزاردستگاه واگن مترویی برای 9 کلان شهر کشور با امضای قرارداد تأمین 630 دستگاه واگن برای متروی تهران پایان یافت.

وي افزود: بر اساس این قرارداد، کنسرسیوم شرکت های واگن سازی تهران، نورینکو و سی آر سی چین به عنوان پیمانکار از طریق مناقصه بین المللی انتخاب شدند و این قرارداد توسط سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور و کنسرسیوم مذکور به امضا رسیده و در حال حاضر در مرحله تأمین فاینانس خارجی می باشد.

معاون امور شهرداري هاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در خصوص مابقي واگن ها توضيح داد: 1370 دستگاه واگن باقیمانده از طرح مذکور که عمدتاً مربوط به سایر کلان شهرهای کشور می باشد، طی دو مناقصه بین المللی دیگر تعیین تکلیف خواهند شد و بر این اساس مقرر شده است برای تأمین ناوگان ریلی درون شهری مشهد (خط3)، اصفهان، تبریز، شیراز، قم، کرمانشاه و اهواز مناقصه ای با تعداد 774 واگن و برای تأمین ناوگان ریلی درون شهری مشهد (خط1)، تهران و کرج مناقصه ای دیگر با تعداد 596 واگن برگزار گردد.

رجب صلاحي اضافه كرد: هم اکنون اسناد دو مناقصه ذکر شده توسط مدیر طرح كه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مي باشد در دست تهیه و آماده سازی است و در این طرح 55 درصد واگن ها در داخل کشور ساخته خواهند شد و پیش بینی می شود مناقصه در خرداد یا تیر ماه سال 1398 آغاز شود.

وي همچنين به امضاي موافقتنامه بين شهرداري كلانشهرها و شركت بهينه سازي مصرف سوخت در راستاي پرداخت سهم هر مسافر مترويي بابت صرفه جويي حاصله در مصرف سوخت در سال جاري اشاره نمود و گفت: در همين راستا جلسات متعددي از سال 1393 فيمابين شركت بهينه سازي مصرف سوخت، سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور و سازمان برنامه و بودجه كشور براي محاسبه مقدار صرفه جويي حاصله به ازاي هر نفر سفر مترويي تشكيل شد و در نهايت طي مصوبه مورخ 8 خرداد 96 شوراي اقتصاد رقم 9.8 سنت به ازاي صرفه جويي ناشي از افزايش هر سفر اضافي در سامانه هاي حمل و نقل ريلي شهري براي كلان شهرهاي كشور و بازپرداخت سرمايه گذاري به ازاي صرفه جويي محقق شده پس از شروع به كار واگن هاي جديد به تصويب رسيد.

وي اضافه كرد: براين اساس، قرارداد بين قطار شهري ها و شركت بهينه سازي مصرف سوخت براي بازپرداخت صرفه جويي از طرف شركت بهينه سازي به قطار شهري مربوطه، به عنوان عامل صرفه جويي، به امضاء رسيد.

کد: 50018303

زمان انتشار: یکشنبه 21 بهمن 1397 01:40 ب.ظ

تعداد نمایش: 333

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.