نشست شهرداران لرستان/ جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور: اداره شهر بدون اتکا به کمک های دولت نیازمند گفتمان جدید در شهرداریهاست

نشست شهرداران لرستان/ جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور: اداره شهر بدون اتکا به کمک های دولت نیازمند گفتمان جدید در شهرداریهاست

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به تنوع فعاليتهاي شهرداري ها نسبت به گذشته و افزایش انتظارات مردم از آنها از یک سو و محدودیتهای مالی دولت برای کمک به آنها از سوی دیگر، تاکید نمود: اداره شهر بدون اتکا به کمک های دولت نیازمند تغییر تفکرها و گفتمان جدید در شهرداریهاست.

به گزارش روابط عمومی روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد که شامگاه پنجشنبه 13 دی در نشست با شهرداران استان لرستان در استانداری این استان سخن می گفت، افزود: شهرداران برای اداره شهرها باید دکترین جدید ارایه داده و از روش هاي جديد مديريتي و فناوري هاي نوين استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه در این شرایط، سخت کار کردن مهم و هنر است، افزود: در دورانی که دولت با محدودیتهای مالی روبروست به راحتی می توان با اتکا به ظرفیتهای موجود در شهر آنها را اداره کرد به شرطی که نگرش ما در شهرداری، اتکا به روش های جدید مدیریتی و استقبال از افکار و ایده های نو و دور شدن از تفکر اداره شهر با اتکا به اعتبارات دولتی باشد.

جمالی نژاد اضافه کرد: در گذشته تمام تصمیمات به صورت متمرکز گرفته می‌شد اما اکنون نفس شوراها و غیر دولتی بودن شهرداری‌ها بسیار خوب است و می توان در این عرصه بدون ضوابط اداری خاص دستگاه های دولتی برای توسعه شهر تلاش کرد.

وي با اشاره به محدوديت هاي مالي فعلي دولت برای کمک به شهرداریها اظهار كرد: لازم است شهرداران بيش از گذشته به حوزه شناسايي مزيت هاي رقابتي شهر و برنامه ريزي در خصوص جذب سرمايه گذار، ايجاد درآمد پايدار، توليد اشتغال و كارآفريني ورود نمایند.

جمالي نژاد تصريح كرد: خوشبختانه شهرها و مناطق روستايي كشورمان داراي جاذبه هاي مناسب و گاه منحصربفردي براي توليد درآمد، بویژه در موضوع کردشگری، هستند ولي اين امر با نگاه هاي مديريتي قديمي امكان پذير نيست و تحقق آن مستلزم ميدان دادن شهرداريها و دهياريها به تفكرات جديد و ايده هاي خلاقانه و صاحبان فكرها و انديشه هاي جديد مي باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه استان لرستان به لحاظ زیبایی بی نظیر است و ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر دارند، گفت: این امر کار شهرداران لرستان را دوچندان می کند زیرا باید از این ظرفیت ها بخوبی بهره ببرند و درآمد و اشتغال ایجاد نمایند.

رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در ادامه با بیان اینکه شهرداری نهادی مستقل، عمومی و غیر دولتی است و به دلیل اصل تمرکز زدایی بنا نهاده شده است، تصریح کرد: مدیران توانمند باید در کمبود اعتبارات هم به خوبی کار خود را انجام دهند و در شرایط سخت اقتصادی می توان با ایده نو شهرها را اداره کرد.

جمالی نژاد افزود: باور کنید به راحتی می‌شود در چنین شرایط سخت اقتصادی شهرها را اداره کرد ویژه شهرهایی همچون شهرهای لرستان که تمام امکانات خدادادی را دارند ولی باید تحول در روش های انجام کار در دستور کار شهرداری ها قرار گرفته و برای اداره شهرها از روش های جدید استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس بسیاری از زیرساخت ها در کشور فراهم نبود اما در آن دوران مردم به مدیران اعتماد داشتند افزود: اما اکنون که خیلی از زیرساخت ها را داریم این اعتماد در بین مردم کم شده است.

وی با اشاره به اینکه با اعتماد سازی می توان به توسعه شهری کمک کرد، ادامه داد: باید با شفافیت و راست گویی به مردم ثابت کرد که به مردم توجه می شود و رفع انتظارات آنها در اولویت مسوولان شهر است.

جمالی نژاد همچنین تاکید کرد: با همدلی، رفاقت و هم افزایی می توان به توسعه شهری کمک و برای آبادانی شهرها و روستاها تلاش کرد ولی اگر شورا و شهرداری هر روز با هم دعوا داشته باشند به جایی نمی رسیم.

جمالی نژاد با تاکید بر اینکه در شرایط سخت باید امید را به مردم بدهیم و پشتیبان مردم باشیم، افزود: تمامی تلاشهایمان در سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور حمایت از شهرداریها و دهیاریهاست و سعی می کنیم قدم های خوبی برای توسعه این دو نهاد برداریم.

وی خطاب به شهرداران استان لرستان گفت: باید با اراده جدید به دنبال تحول باشیم و بیش از بازآفرینی شهرها، بازاندیشی را در دستور کار قرار دهیم و با کارهای علمی و با جدیت برای تحول شهرها تلاش کنیم.

معاون عمران و توسعه امور شهری وزیر کشور همچنین گفت: افزایش حقوق و مزایای شهرداران و تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری ها در اولویت قرار دارد.

جمالی نژاد همچنین افزود: در صورت بازگشت سه هزار و ۲۰۰میلیارد تومان اعتبارات قانون مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری ها و دهیاری ها، تا پایان سال کمک هایی به این دو نهاد صورت می گیرد و برای تامین تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز آنها اقدام خواهیم کرد.

تصاویر مرتبط

کد: 50017983

زمان انتشار: پنج شنبه 13 دی 1397 11:40 ب.ظ

تعداد نمایش: 399

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.