برنامه‌های معاونت دهیاری‌ها برای تقویت شرکت‌های تعاونی دهیاری‌ها اعلام شد

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، ‌اسماعيل زيارتي‌نصرآبادي در اين زمينه اظهار كرد: تعاوني دهياري‌ها از جمله انواع تعاوني است كه با هدف استفاده از ظرفيت‌هاي تعاوني براي تجميع سرمايه و تجهيزات در روستاها و كمك به دهياري‌ها و جامعه روستايي و تسريع در اجراي طرح‌هاي عمراني و خدماتي در مناطق روستايي كشور تشكيل و تاكنون 839 تعاوني دهياري در مناطق روستائي كشور تأسيس شده‌ است.

وي افزود: استفاده بهينه از منابع انساني و منابع طبيعي روستاها براي ارتقاي سطح شاخص هاي روستائي نيازمند شناسايي و سازمان‌دهي مناسب و اصولي است و تشكيل دهياري‌ها و وجود تجربه شركت‌هاي تعاوني دهياري ها مهمترين فرصت به منظور به كارگيري اين پتانسيل‌ها در راستاي تحقق توسعه روستايي مي‌باشد.

زيارتي تصريح كرد: همچنين با توجه به اينكه بسياري از فعاليت‌هاي خدماتي و عمراني روستاها توسط شركت‌هاي تعاوني دهياري‌ها انجام و بخش زيادي از ماشين‌آلات دهياري‌ها در اين شركت‌ها تجميع و بهره‌برداري مي‌شود، انتظام‌بخشي به امور اين تعاوني‌ها و ارتقاي عملكرد و كارآمدي آن‌ها مي‌تواند نقش به‌سزايي در موفقيت نهاد دهياري داشته باشد.

به مدير كل دفتر برنامه‌ريزي و مديريت توسعه روستايي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، اين تعاوني‌ها اگر به خوبي سازمان‌دهي شوند، با توجه به مزيت‌ها و قابليت مناطق مختلف كشور و گستردگي اين شركت‌ها در جفرافياي ايران، مي‌توانند تاثير قابل توجهي در توسعه مناطق روستايي و پويايي اقتصادي اين مناطق و به تبع آن كمك به تسريع فرآبند توسعه ملي داشته باشند.

زيارتي در ادامه عنوان نمود: در راستاي نظم بخشيدن به فعاليت‌ها و انجام بهينه امور و با توجه به لزوم شفاف‌سازي ارتباط ميان دهياري‌ها و شركت‌هاي تعاوني دهياري‌ها، اقداماتي جهت اثربخشي بيشتر فعاليت‌هاي اين شركت‌ها در سال جاري مورد توجه قرار گرفت و در اولويت برنامه كاري اين دفتر و دفاتر امور روستايي و شوراهاي استانداري‌ها در سال جاري خواهد بود.

وي ضمن اشاره به تفاهم‌نامه فيمابين سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي؛ آموزش و توانمندسازي اعضاي شركت تعاوني دهياري‌ها را از جمله مهم‌ترين اولويت‌هاي كاري مشترك اين دو دستگاه دانست و ارسال آئين‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هاي اجرايي در اين خصوص را از جمله اقدامات سال جاري در راستاي آموزش و توانمندسازي تعاوني‌هاي دهياري‌ها دانست.

زيارتي نصرآبادي در ادامه به ضرورت انجام بازديدهاي منظم و ادواري از شركت‌هاي تعاوني دهياري‌ها اشاره نمود و برگزاري جلسات كارگروه ملي هم‌انديشي براي بررسي مسائل و مشكلات مشاهده شده را در همين راستا دانست.

مدير كل دفتر برنامه‌ريزي و مديريت توسعه روستايي در ادامه گفت: به منظور شفاف‌سازي برخي از وظايف و ارتباطات شركت‌هاي تعاوني دهياري‌ها شيوه‌نامه‌هايي درخصوص فرآيند سرمايه‌گذاري و مشاركت دهياري‌ها در طرح‌ها و پروژه‌هاي تعاوني دهياري‌ها، نحوه تعامل تعاوني دهياري‌ها با دهياري‌ها، اتحاديه تعاوني‌دهياري‌ها، بخشداري‌ها، فرمانداري‌ها و دفاتر امور روستايي و شوراها، نحوه واگذاري ماشين‌آلات دهياري‌ها به شركت‌هاي تعاوني دهياري‌ها و نيز نحوه بكارگيري و جذب نيرو در شركت تعاوني دهياري‌ها تدوين و جهت اجرا به استانداري‌ها ابلاغ خواهد شد كه در صورت اجرا مي‌تواند نقش بسزايي در ساماندهي عملكرد اين تعاوني‌ها داشته باشد.

وي در خاتمه گفت: به منظور انتخاب و معرفي شركت‌هاي تعاوني‌ دهياري‌هاي موفق و استفاده از تجارب آن‌ها توسط ساير شركت‌ها، جشنواره طرح‌هاي درآمدزاي شركت‌هاي تعاوني دهياري‌ها و همچنين شناسايي و معرفي تجارب و الگوهاي موفق تعاوني‌هاي دهياري‌ها در كشور براي اولين بار در سال جاري برگزار خواهد شد.

کد: 5004766

زمان انتشار: یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 08:42 ق.ظ

تعداد نمایش: 40

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.