رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور: بخشی از نیروهای لایق و شایسته ‌شهرداری‌ها‌ تبدیل وضعیت می‌شوند‌

رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور: بخشی از نیروهای لایق و شایسته ‌شهرداری‌ها‌ تبدیل وضعیت می‌شوند‌

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در همایش توجیهی منتخبین دوره پنجم شوراهای اسلامی شهرهای استان لرستان گفت: بخشی از نیروهای لایق و شایسته ‌شهرداری‌ها‌ تبدیل وضعیت می‌شوند‌.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ خندان‌دل ظهر پنجشنبه 22 تیر در همایش توجیهی منتخبین دوره پنجم شوراهای اسلامی شهرهای استان لرستان که در استانداری این استان برگزار شد، اظهار داشت: کمبود منابع مالی حتماً مشکلات به وجود می‌آورد اما بدتر از آن زمانی است که تصمیمات بدی اتخاذ شود و نظارت‌ها ضعیف باشد و از منابع به بهترین شکل استفاده نشود.

وی با تأکید بر اینکه منتخبان شورا باید تمام تلاش خود را به تنظیم کردن برنامه‌ای خوب برای شهر معطوف کند، خطاب به منتخبان شورای پنجم لرستان افزود: هماهنگی‌ها با درست برنامه تنظیم کردن محقق می‌شود و در فرصت باقی‌مانده تا آغاز دور جدید شورا با همفکری و تجربه گرفتن از اقدامات قبلی و مطالبه تلاش شود برنامه‌ای درست برای چهار سال آینده تنظیم کنند و زمینه‌های عملیاتی شدن آن را فراهم سازند.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تدوین برنامه‌های سالانه را تضمین‌کننده رفع مشکلات شهرداری‌ها دانست و بیان کرد: امور شهر در مقیاس کلان همچون امور خانواده در مقیاس خرد است، در شهر با مشکلات تکدی‌گری، اعتیاد و مشکلات اخلاقی روبه‌رو هستیم که زندگی همه شهروندان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و خودمان باید با استفاده از منابع بهینه‌ای که در اختیارداریم نسبت به رفع این مشکلات اقدام کنیم و اگر نمی‌توانیم به‌طور کامل حل کنیم به سمت کاهش دادن آن‌ها حرکت کنیم.

وی در توصیه‌ای دیگر از منتخبان شورا خواست اعتبارات را درست هزینه کنند و تصریح کرد: این روزها کشور به‌واسطه گرما با مشکل برق مواجه است که اگر مصرف کاهش یابد عدم تعادل به سمت تعادل پیش می‌رود و در زمینه‌های دیگر نیز به همین صورت است.

خندان‌دل منتخبان شورا را امین مردم برای نظارت بر مصارف و هزینه‌های دستگاه اجرایی مهمی به اسم شهرداری دانست و گفت: در سال گذشته در کشور حدود 55 هزار میلیارد تومان پول توسط شهرداری‌ها خرج شده که در استان لرستان این مبلغ حدود 360 تا 370 میلیارد تومان بوده است.

وی بر لزوم نظارت صحیح در راستای هزینه کرد بودجه‌ها تأکید کرد و افزود: پرجمعیت‌ترین شهرهای استان لرستان به ترتیب خرم‌آباد و بروجرد است که این دو شهر درمجموع حدود 600 هزار نفر جمعیت شهری دارند و بیشترین بخش از هزینه‌های شهرداری‌ها را خرج می‌کنند و به ازای هر یک نفر حدوداً سالانه شهرداری‌ها 400 هزار تومان خرج می‌کنند و در دیگر شهرداری‌ها حدود 250 هزار تومان است.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور عنوان کرد: هنگامی‌که در قانون وظیفه نظارت بر صورت‌های مالی بر عهده شوراهای شهر گذاشته‌شده هنوز هم صورت‌های مالی سال 94 در خرم‌آباد و بروجرد به تصویب شورهای شهر نرسیده است و اگر این موضوع درست باشد قبل از هرکسی اعضای شورای شهر باید توضیح دهند چرا این کار را انجام نداده‌اند، چرا به اعتماد عمومی مردم پاسخ مثبت داده نشده و شوراهای دوره چهارم بیشترین تلاش خود را باید در مدت‌زمان باقیمانده معطوف به بررسی و تصویب صورت‌های مالی سال 95 شهرداری ذی‌ربط خود کنند تا همه‌چیز روشن در اختیار دوره‌های بعدی قرار گیرد.

وی بابیان اینکه تعداد کارکنانی که در شهرداری‌های این استان حقوق می‌گیرند از دو برابر تعداد پست‌های سازمانی هم بیشتر است، گفت: در حال حاضر برای انجام یک کار بیش از سه نفر به کار گرفته‌ شده‌اند و این امر برای شهر مشکل‌ساز می‌شود.

خندان‌دل یکی از مشکلات جدی در کشور را موضوعاتی از قبیل توصیه اعضای شوراهای شهر به شهرداری‌ها دانست و تصریح کرد: این‌گونه اقدامات مصداق‌هایی از مداخله در امور اجرایی تلقی می‌شود و قانون‌گذار اجازه این کار را به اعضای شوراها نداده و موضوع مهم نظارت را بر عهده اعضای شورا گذاشته است.

وی بابیان اینکه بی‌توجهی به این نکات بزرگ‌ترین خسارتی که برای ما به وجود خواهد آورد بی‌اعتمادی مردم است، تأکید کرد: اعتماد مردم با درست‌کاری به دست می‌آید و اگر این حس به وجود بیاید که نادرستی در بیت‌المال و منابع و عزل و نصب‌ها و معاملات ایجادشده به‌مرور اعتماد مردم سلب می‌شود.

معاون وزیر کشور موضوع نیروی انسانی را بسیار مهم ذکر کرد و افزود: اقدامی از سه سال پیش در این رابطه شروع و تلاش شده در تطبیق با نیازهای فعلی شهرداری‌ها یک ساختار سازمانی جدید برای همه شهرداری‌ها تدارک دیده شود و این ساختار کلان اعلام و تلاش شده بخشی از نیروهای لایق و شایسته فعلی شهرداری‌ها با تبدیل وضعیت در این ساختار قرار گیرند و تکلیف نیروهای موجود در بهترین حالت ممکن مشخص می‌شود تا با برگزاری آزمون‌هایی مانع از انبساط نیرو در شهرداری‌ها شد.

وی در آخرین توصیه خود به منتخبان شورای پنجم گفت: در شروع به کارتان اسیر خواست‌های فردی و تمایلات انفرادی دیگران قرار نگیرید که بخواهند دستور به‌کارگیری فردی را بدهند که این کار چند تخلف شامل مداخله در اجرا، بی‌عدالتی و جفا در حق مردم است و ترتیب‌های سختی پیش‌بینی‌شده تا با این‌گونه تخلفات برای حفظ حقوق عمومی مردم مقابله شود.

 

 

کد: 50011881

زمان انتشار: پنج شنبه 22 تیر 1396 10:30 ب.ظ

تعداد نمایش: 2085

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.