نشست مشترك سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران و سازمان شهرداري ها و دهياريهاي كشور تشكيل شد

نشست مشترك سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران و سازمان شهرداري ها و دهياريهاي كشور تشكيل شد

نشست هم انديشي و تدوين برنامه هاي همكاري مشترك بين سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور و سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران با حضور حسين رجب صلاحي معاون امور شهرداري ها و مجتبي يزداني معاون خدمات شهري شهرداري تهران  تشكيل شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور، در ابتداي جلسه داوري مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران ضمن خير مقدم به مسئولين حاظر در جلسه گزارشي از وضعيت و اقدامات سازمان آتش نشاني تهران را ارايه نمود و اعلام كرد: در حال حاضر 130 ايستگاه فعال در شهر تهران وجود دارد كه در 8 منطقه عملياتي با 5327 نفر نيروي آتش نشان و 1129 دستگاه انواع خودروي عملياتي به شهروندان تهران خدمات ارايه ميدهند.

وي در تحليل آمار حوادث و ماموريت هاي اعزامي نيروهاي آتش نشاني نيز گفت؛ از ابتداي سال تا كنون بيش از 72 هزار مورد اعزام به عمليات هاي مختلف اطفاي حريق و امداد و نجات صورت گرفته است كه از نظر تقسم بندي حوزه هاي كاري 54 درصد ارايه خدمات ايمني، 30 درصد از اطفاي حريق و 16 درصد نيز مربوط به حوادث و امداد و نجات مي باشد.

وي همچنين گزارشي از فعاليت هاي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران در حوزه هاي آموزشي، فني، پيشگيري و ... كه برخي از اين اقدامات قابليت توسعه در سطح كشور را نيز دارد، بيان نمود.

در ادامه مجتبي يزداني معاون خدمات شهري و محيط زيست شهرداري تهران با استقبال از پيشنهاد طرح شده از سوي رجب صلاحي براي برگزاري نشست هاي مشترك در حوزه سازمان هاي زير مجموعه خدمات شهري و تدوين برنامه هاي همكاري مشترك ، اعلام كرد:اين آمادگي براي همكاريهاي مشترك در تمام حوزه هاي معاونت خدمات شهري شهرداري تهران وجود دارد و بهتر است اين همكاريها به يك فرد ختم نشود و يك سيستم همكاري مشترك داشته باشيم.

وي در صحبت هاي خود با جمع بندي پيشنهادهاي مطرح شده گفت: كارهايي كه مي توانيم با هم انجام دهيم برنامه ريزي براي همكاري هاي آموزشي در مركز آموزش تخصصي صالح آباد، ارايه طرح نظارت بر ايمني ساختمانها و اماكن به بصورت پايلوت در تهران انجام شده و فعاليت هايي كه در بخش هاي ترويجي بين شهروندان انجام شده است و قابيلت اجرايي در سطح كشور را دارد.

همچنين حبيب اله راضي سرپرست دفتر هماهنگي عمراني و خدمات شهري سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در اين جلسه بر اهميت مشاركت آحاد مردم در حوزه ايمني و آتش نشاني اشاره داشت و چالش هاي موجود در اين زمينه را از جمله عدم برنامه ريزي مناسب براي جلب مشاركتهاي مردمي مطرح و اعلام نمود كه اين چالش ها ميتواند دليل بالا بودن آمار حوادث و ماموريت هاي اعزامي آتش نشاني در ايران در مقايسه با ساير كشورهاي دنيا باشد.

وي در ادامه همچنين گزارشي از لايحه مديريت يكپارچه آتش نشاني و ايمني را ارايه نمود.

در ادامه اشكان جعفر كريمي مديركل دفتر معاون هماهنگي عمراني و خدمات روستايي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور هم طي سخناني اعلام كرد: در حال حاضر بيش از 900 پايگاه آتش نشاني در روستاها براي ارايه خدمات در محدوده جمعيتي 10 هزار نفر ايجاد كرده ايم و در تلاش هستيم تا براي استاندارد سازي اين پايگاهها اقدام كنيم.

وي كمبود تجهيزات و ماشين آلات استاندارد و كمبود نيروي انساني آموزش ديده را ازجمله مشكلات اين پايگاه ها دانست و بر اهيمت نگاه منطقه اي براي رفع مشكلات فوق در سطح روستاها و شهرهاي كوچك تاكيد نمود.

در اين جلسه همچنين حسين رجب صلاحي معاون امور شهرداريهاي سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور ضمن تشكر از ميزباني جلسه بر اهميت نزديك شدن ديدگاهها و فعاليتهاي دستگاههاي اجرايي در ستاد و صف تاكيد نمود و گفت: هرچقدر اين جلسات بين دستگاههاي ستادي و اجرايي بيشتر باشد، تصميمگيريها و برنامه ريزيها، ضمانت اجرايي بيشتري خواهند داشت.

وي در ادامه به بخشهايي از فعاليت هاي سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور در حوزه ايمني و آتش نشاني از جمله برگزاري دوره هاي آموزشي، تامين ماشين آلات و تجهيزات، انجام پروژه هاي مطالعاتي و ... اشاره نمود.

رجب صلاحي تشكيل كميسيون خاص امور كلانشهر تهران و ساير كلانشهرها را در دولت فرصت بسيار مناسبي براي طرح و تصميم گيري در خصوص مسائل حوزه ايمني و آتش نشاني شهرها از جمله؛ درآمدهاي پايدار آتش نشاني، حذف عوارض گمركي و تامين اعتبار براي تجهيزات و ماشين آلات آتش نشاني و ... را در اين كميسيون و طي مراحل تصويب در هيات محترم دولت و يا مجلس محترم شوراي اسلامي، دانستند.

وي در پايان صحبت هاي خود ضمن اعلام آمادگي براي تعامل و همكاري مشترك از جمله در حوزه هاي آموزشي، ترويج فرهنگ ايمني، تدوين استانداردهاي تخصصي در حوزه عمليات و پيشگيري، رفع مشكلات تامين تجهيزات و ماشين آلات آتش نشاني، بر تدوين برنامه همكاري هاي مشترك در حوزه آتش نشاني و خدمات ايمني همچنين ساير حوزه هاي خدمات شهري، تاكيد نمود.

شايان ذكر است جلسات مشترك با ساير سازمان هاي مرتبط با حوزه خدمات شهري شهرداري تهران هم در هفته هاي آتي تشكيل مي شود.

 

تصاوير مرتبط

 

 

کد: 50018445

زمان انتشار: سه شنبه 14 اسفند 1397 03:20 ب.ظ

تعداد نمایش: 162

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.