مديريت بحران شهري نيازمند ارتقا دانش و آگاهي مديران شهري در خصوص تاب آوري شهرهاست

مديريت بحران شهري نيازمند ارتقا دانش و آگاهي مديران شهري در خصوص تاب آوري شهرهاست

سرپرست مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور با بيان اينكه بخش عمده‌ای از شهرها و کلانشهرهاي كشور در مقابل انواع حوادث به ویژه زلزله‌ آسیب پذیر هستند،‌ بر ضرورت ترويج ابعاد مختلف مفهوم تاب آوری شهرها تاكيد و ارتقا دانش و آگاهي شهرداران و كاركنان شهرداري ها را از عوامل اصلي افزايش تاب آوري شهرها عنوان نمود.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، مجيد عبدالهي كه 11دي در نشست تخصصي "ايمني در برابر زلزله با رويكرد تاب آوري شهري و ارائه الگوهاي عملي مديريت بحران" كه از سوي مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور با حضور جمعي از شهرداران و مديران شهرداريها در پايگاه مديريت بحران منطقه 6 شهرداري تهران برگزار شد، سخن مي گفت با اشاره به حوادثي مثل زمين لرزه هاي 5 دي 1382بم و 21آبان 1396سرپل ذهاب گفت: اين حوادث به ما یادآوری کند که باید آمادگی مواجهه با حوادث و بلایای طبیعی را داشته باشیم و نیز مهر تأییدی است بر احتمال وقوع حوادثی از این دست که آمادگی بیش از پیش مردم و مسئولین را برای مدیریت و کنترل آثار و پیامدهای بلایای طبیعی طلب می نماید.

وي افزود: افزایش و تمرکزجمعیت درشهرها به ویژه کلان‌شهرها اگرچه ممکن است ظرفیت‌های اقتصادی را برای کشور ایجاد کند اما در صورت وقوع حوادث، آسیب‌های احتمالی بسیاری جدی ایجاد می‌کند.

وي با اشاره به اينكه1100شهر زير 50 هزار نفر جمعيت و 63 هزار نقطه سكونتي در مناطق روستايي در كشور وجود دارد، اضافه كرد: در کشور هشت کلانشهر وجود دارد که ۳۶ درصد از جمعیت کشور دراین هشت کلانشهرساکن هستند. متاسفانه بخش عمده‌ای از کلانشهرها در مقابل انواع حوادث به ویژه زلزله‌ آسیب پذیر هستند.

عبدالهي در ادامه با بيان اينكه تهران، تبریز، مشهد، شیراز ریسک خطر بالایی در خصوص زلزله دارند و سایر حوادث انسان‌ساز هم سالانه خسارت زيادي به بار مي آورد و در کشور حدود ۱۷۰هزار فقره آتش‌سوزی در شهرهای کشور اتفاق می‌افتد که شهرداری‌ها متولی رسیدگی به اینگونه حوادث هستند، اضافه كرد: این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که باید نظامات مشخصی برای مدیریت بحران مشخص کنیم. این نظامات ساختاری،کالبدی است و نقش دستگاه‌های مختلف در این قالب بایستی تعریف شود اما پیشرو این حوادث خود شهرداری‌ها هستند و باید به آنها مسئولیت دهیم تا در زمان اولیه حادثه شهرداری‌ها در محل حاضر شوند و خدمات اولیه را ارائه دهند.

سرپرست مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در بخش ديگري از سخنانش افزود: مجموعه تحلیل‌های منتشر شده در آخرین گزارشی که سازمان ملل در اواسط ۲۰۱۸ منتشر کرد و نام آن فقر و بلایا و اقتصاد است، نشان مي دهد كه در بازه زمانی ۲۰ ساله گذشته 2900 میلیارد دلار بطور مستقیم خسارت ناشي از بلایا وجود داشته و از این میزان 2245 میلیارد دلار مربوط به حوادث جوی و اقلیمی است یعنی آنچه که همواره از تغییرات جوی و اقلیمی گفته می‌شود، دراینجا بطور واضح خودنمایی می‌کند.

وی اضافه كرد: در ۴۰سال گذشته جهت گیری بروز حوادث از حوادث زمین ساختی به حوادث اقلیم‌شناسی تغییر کرده است و این معادل ۷۷ درصد از خسارت‌هایی است که در دنیا اتفاق می افتد یعنی حوادثی مانند سیل، طوفان‌های حاره‌ای و سونامی... . یعنی به عبارت دیگر ۷۷ درصد حوادث دنیا در ۲۰ سال گذشته مربوط به تغییرات اقلیمی است که عدد بسیار بزرگی است.

عبداللهی اضافه کرد: به نظر می‌رسد که بلایا باید در کنار تهدیدات برای ما فرصت ایجاد کند. متاسفانه زلزله کرمانشاه اگرچه باعث شد تعدادی از هموطنان جان خود را از دست دهند اما این فرصت به آن مناطق داده شد که شهرها و روستاها دوباره ساخته شوند حتی در کرمان هم به همین شیوه عمل شده است که اگر حادثه‌ای رخ دهد به دلیل مقاوم‌سازی‌های انجام شده راحت ترهستیم.

سرپرست مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی در ادامه به بافت‌های فرسوده در کشور اشاره کرد و گفت: در کشور ۱۴۱ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری مشتمل بر بافت تاریخی، بافت حاشیه‌ایی و فرسوده‌ وجود دارد. این‌ بافت‌ها قرار بوده در بازه زمانی از سال ۸۴ تاکنون سالی ۱۰ درصد نوسازی شوند. اینکه نوسازی شده است یا خیر موضوع بحث ما نیست ولی از منظر مدیریت بحران این موضوع برای ما اهمیت دارد که اگر این اتفاق بیفتد سیستم‌های پیشگیری،سیستم‌های مقاوم‌سازی به گونه‌ای عمل ‌کند که خیالمان از اتفاقات آتی مانند زلزله در این فضاها راحت شود.

وي با بيان اينكه تجارب حاصل از بحران های گذشته نشان داده است که دولت ها به تنهایی در مقابله با بحران ها به صورت كامل موفق نبوده اند و برای انجام عملیات موفق امداد و نجات و کاهش خسارات و تلفات، مشارکت مردم و گروه های مختلف در مدیریت بحران بسیار مؤثر است، گفت: در سالهاي اخير در یک تغییر رویکرد شاهد حرکت از مدیریت بحران متمرکز به سمت مدیریت بحران اجتماع محور بوده و نگاه آسیب پذیری، جای خود را به مفهوم تاب آوری داده است.

وي در ادامه ارتقا دانش و آگاهي شهرداران و كاركنان شهرداري ها را از عوامل اصلي افزايش تاب آوري شهرها ذكر نمود و با بيان اينكه تقویت آمادگی و افزایش تاب آوری شهرها و روستاها بیش از پیش باید مورد توجه مدیران شهری و روستایی کشور قرار گیرد، گفت: لازم است مدیران ضمن ایجاد و تقویت زیرساخت های مناسب شهری و روستایی، نظارت موثری بر ساخت وسازها داشته باشند و با استفاده از فناوريهاي نوين و دانش پایه و كاربست ايده هاي خلاقانه به كاهش اثرات بلاياي طبيعي و آسيب هاي احتمالي كمك نمايند.

عبدالهي افزود: تاب آوری نه تنها بر راه حل های کالبدی نظیر زیرساخت ها و ساختمان ها تاکید دارد بلکه با نگاهی وسیع بر قابلیت سازی در سیستم های اجتماعی، اقتصادی و سازمانی شهر تأکید فراوان دارد. در اين ديدگاه تأكيد بر موضوع مشارکت مردمی و تقويت جوامع در برابر مخاطرات طبيعي است.

وی همچنين اظهارکرد: ما در حوزه حوادث همیشه به کالبد توجه کردیم و به وضعیت اجتماعی و ظرفیت‌های آن کمتر توجه شده است. خوشبختانه جهت‌گیری خوبی در تشکیل سمن‌ها در وزارت کشور شکل گرفته است. بخشی از کارهایی که دستگاه هاي دولتي نمی‌توانند انجام دهند را این سازمان‌های مردم نهاد قادر به انجام آن خواهند بود اما باید چارچوب شکل‌گیری آن‌ها مشخص شود، نظارت شده باشند و در چارچوب حاکمیت این اقدامات را انجام دهند تا شاهد شائبه‌هایی نباشیم که متاسفانه در حوادث اخیر شاهد آن بودیم و از طرفی باید به اقشاری چون کودکان و سالمندان در این مواقع توجه بیشتری شود.

عبدالهي همچنين از شهرداريها خواست تا به مصوبه هيات وزيران در خصوص مديريت بحران شهري كه از سوي معاون اول محترم محترم رييس جمهوري ابلاغ شده توجه لازم داشته باشند و از ظرفيتهاي قانوني ایجادشده براي‌ رفع برخي مشكلات اين حوزه بهره ببرند.

وي در ادامه از تهيه پيش نويس «تهيه آئين نامه نحوه ساماندهي مشاركت شهروندان در امور ايمني و مديريت بحران شهري و تعيين نقش و مسئوليت آن ها در قالب سلسله مراتب شهري و فرآيند مديريت بحران با رويكرد پايدارسازي، آموزش، رسته بندي و تجهيز آنها» از سوي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در اجراي بند (4 ) مصوبه 11 مرداد 96 هيات وزیران با موضوع سند آسیب شناسی مدیریت بحران کلانشهرها خبر داد.

وي در خاتمه صحبتهايش افزود: برگزاري دوره هاي آموزشي و تشكيل نشست هاي تخصصي و انتشار كتاب و نشريات با موضوع مديريت بحران و تاب آوري شهري در اولويتهاي مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور است.

 

 

 

کد: 50017961

زمان انتشار: سه شنبه 11 دی 1397 05:00 ب.ظ

تعداد نمایش: 286

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.