تشكيل جلسه ستاد بحران استان کرمانشاه/ وزیر کشور: دولت آماده ارائه خدمات همه جانبه است

تشكيل جلسه ستاد بحران استان کرمانشاه/ وزیر کشور: دولت آماده ارائه خدمات همه جانبه است

وزیر کشور در جلسه ستاد بحران استان کرمانشاه با تسلیت به ملت ایران و مردم منطقه غرب کشور از زلزله این منطقه به عنوان یکی از حوادث بزرگ یاد کرد و گفت: دولت با تمام توان و استفاده از همه ظرفیت ها آماده ارائه خدمات به زلزله زدگان است.

به گزارش خبرگزاري ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی دوشنبه شب در جلسه ستاد بحران استان کرمانشاه در استانداری كرمانشاه، عمق حادثه را بسیار زیاد دانست و افزود: با وجود گستردگی منطقه و حجم بالای خسارات، خدمات خوبی تاکنون ارائه شده است.

وی تاکید کرد که اولویت اول باید کاهش هزینه های جانی باشد و افرادی که زیر آوارها مانده اند را باید نجات داد.

او به تاکید رهبر معظم انقلاب بر خدمات رسانی بر مردم زلزله زده، گفت: همه دستگاه ها باید پای کار بیایند و خدمات مورد نیاز را به مردم ارائه کنند.

وزیر کشور در ادامه این جلسه از فرمانداران و بخشداران خواست فردا صبح از تمام روستاها بازدید کنند و برآورد خسارت را برای برنامه ریزی در اختیار ما قرار دهند.

رحمانی فضلی، آب را نیاز اصلی مردم زلزله زده دانست و افزود: آب مورد نیاز مردم باید تامین شود و نسبت به وصل کردن آب شهرها و روستاها باید در اسرع وقت اقدام شود.

او گفت: مردم برای اسکان نیاز مبرم به چادر دارند که باید تامین شود و همچنین آب و غذای مورد نیاز مردم نیز باید در اختیار آنها قرار گیرد.

وی با تاکید بر برقراری جریان برق شهرها و روستاهای زلزله زده گفت: قطعی برق 263 روستا قابل قبول نیست و باید فورا وصل شود.

او نیاز اصلی مردم را نان دانست و گفت: در بازدید از مناطق زلزله زده با درخواست زیاد مردمی مبنی بر تامین نان مواجه شدیم که از استاندار کرمانشاه درخواست می کنم همه نانوایی ها فعال شوند و نان به دست زلزله زدگان برسد.

وی اظهار کرد: هفت شهرستان و 1900 روستا آسیب دیده که حجم بسیار زیادی است و باید در اسرع وقت به همه شهرها و روستاها خدمات رسانی شود.

او با تاکید بر توزیع امکانات و سازماندهی آن، گفت: امکانات و تجهیزات مورد نیاز باید به تمام افراد نیازمند برسد.

وزیر کشور در ادامه این جلسه تاکید کرد که سرکشی به روستاها باید انجام شود و مسئولان از آن غافل نشوند.

رحمانی فضلی یادآور شد: برآورد خسارات از سوی دستگاه ها انجام شود و خسارات مردم به صورت جدا و دستگاه ها هم به صورت جداگانه برآورد خود را اعلام کنند.

او گفت: هوا در این مناطق سرد شده و باید اسکان به صورت جدی انجام شود و همچنین کمیته اسکان استان فعال شود.

وی افزود: آواربرداری به صورت فوری انجام شود و اگر کمکی نیاز است اعلام شود تا تامین کنیم.

وی همچنین از وزارت بهداشت خواست بیماری ها ‌و آب مناطق زلزله زده را نظارت و کنترل کنند.

وزیر کشور همچنین بر انعکاس واقعیت ها به مردم تاکید کرد اما گفت: که اطلاع رسانی ها و تبلیغات نباید موجب تهییج مردم شود.

رحمانی فضلی، همچنین از تخریب ساختمان های تازه ساز نیز انتقاد کرد و افزود: پیمانکارانی که بیمارستان ها و واحدهای مسکن مهر را درست کرده و در زلزله فرو ریخته اند، باید جوابگوی این وضعیت باشند.

وزیر کشور همچنین از دستگاه های خدمات رسان خواست سرعت ارائه خدمات خود را فردا افزایش دهند.

در اين جلسه سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با تسلیت به مردم کرمانشاه گفت: بعد از وقوع زلزله در حوزه بهداشت و درمان، اقدام های اولیه در مناطق زلزله زده، اعزام مصدومان به مراکز درمانی و اعمال جراحی مورد نیاز انجام شده است.

وي افزود: تیم های بهداشت و حمایت های روحی و روانی در مناطق زلزله زده، مستقر و تحت مدیریت استاندار و فرمانداران شهرستان های استان کرمانشاه، هستند.

او گفت: همکاری بسیار خوبی در حوزه بهداشت و درمان از سوی دستگاه های اجرایی و نیروهای امدادی و نظامی در مناطق زلزله زده وجود دارد و مصدومان با 20 فروند بالگرد، به مراکز درمانی انتقال یافتند.

وی اضافه کرد: اقدام های اولیه در حوزه بهداشت و درمان تا فردا بعد از ظهر به طور کامل انجام می شود و پس از آن، اقدام های تیم های روانشناختی و تیمهای بهداشت وزارت بهداشت آغاز خواهد شد.

وی همچنین افزود: شهرداری تهران 40 هزار تخته پتو و چادر و همچنین مواد غذایی به مناطق زلزله زده ارسال کرده است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: روحانیون از فردا در مناطق زلزله زده حضور بیشتری داشته باشند زیرا می تواند آرامش بخش باشد.

همچنين ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت نیز در این جلسه گفت: در زلزله غرب کشور 7156 مجروح به مراکز درمانی مراجعه کردند که 4313 نفر به صورت سرپایی درمان شدند.

وي افزود: از ابتدای وقوع زلزله تاکنون 1275 نفر بستری که 625 نفر ترخیص شدند.

او گفت: براساس اعلام پزشکی قانونی تاکنون 407 نفر کشته شده اند که 268 نفر از آنها قبل یا ابتدای ورود به بیمارستانها فوت کرده اند.

وی بیان کرد که 675 نفر از مصدومان زلزله غرب کشور به بیمارستانهای استان یا خارج از استان کرمانشاه اعزام شدند.

وی افزود: تمامی بیماران به وضعیت پایدار رسیده اند و در یکی از بیمارستانها فقط 84 پیوند دست انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: همچنین 129 پزشک متخصص و پرستار از تهران، 40 نفر از استانهای مجاور، 50 نفر از استان اصفهان و 203 تکنسین اورژانس به همراه 74 دستگاه آمبولانس و 12 دستگاه اتوبوس آمبولانس به کرمانشاه اعزام شدند.

حریرچی همچنین گفت: 40 گروه سلامت روان به استان کرمانشاه اعزام شدند و علاوه بر این گروه ها، رسانه ها نیز می توانند به بهبود فضای روانی جامعه و خانواده های بازماندگان کمک کنند.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه نيز در اين نشست اعلام کرد: زلزله یکشنبه شب هفت شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان را در برگرفته و خسارات مالی بسیار فراوانی به جای گذاشت.

وي افزود: زلزله بی سابقه و بزرگ بود که با هوشمندی مردم تلفات جانی تا حدودی کاسته شد.

وی از همکاری بسیج، سپاه و ارتش قدردانی کرد و خواستار آسیب شناسی در ارتباط با ساخت بیمارستان هایی که طول عمری ندارند اما نتوانستند در برابر زلزله مقاومت کنند وهمچنین واحدهای مسکونی نوساز که مقاوم نبودند، شد.

استاندار کرمانشاه اظهار کرد: وزیر محترم کشور از شب گذشته موضوع زلزله را رصد می کردند و تا ساعت پنج صبح این هماهنگی ها ادامه داشت.

وی افزود: دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت نیز امروز به شکل مستمری به بررسی وضعیت خدمات رسانی به زلزله زدگان پرداختند.

بازوند گفت: نیروهای سپاه پاسداران، ارتش جمهوری اسلامی و نیروی انتظامی نیز زحمات بسیاری برای کمک به زلزله زدگان متحمل شدند.

استاندار کرمانشاه افزود: بسیاری از خانه های مردم ویران شده است و این ها نیازمند چادر هستند که امیدواریم این نیاز را هرچه سریعتر به طور کامل تامین کنیم.

در اين جلسه محسن رضائی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه حدود 30 هزار واحد مسکونی براثر زلزله در استان کرمانشاه خسارت دیده است، گفت: با احتساب نیاز هر واحد به 300 میلیون ریال در مجموع 10هزار میلیارد ریال برای بازسازی این واحدها لازم است.

وي افزود که حامل سلام آیت الله شاهرودی و اعضای مجمع به مردم استان هستم و اعلام می کنم که مجمع برای کمک به مردم استان آمادگی کامل دارد.

او زلزله کرمانشاه را فاجعه بزرگی دانست و گفت: فارغ از فوت عزیزان در این حادثه که غم بزرگی است آوارگی و سرگردانی مردم و خساراتی که به سکونتگاه ها و شغل آنها وارد شده که بسیار غمبار است.

وی تاکید کرد که گزارشی خدمت رهبر معظم انقلاب تقدیم کنیم و با اجازه معظم له از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی خسارات وارد شده و اعتبارات مورد نیاز مناطق زلزله زده را تامین کنیم.

وی همچنین پیشنهاد داد ردیف بودجه ای برای بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه اختصاص یابد.

محمد حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور نیز در این جلسه با بیان اینکه گزارش ناامنی بعد از وقوع زلزله نداشتیم، گفت: امنیت مرزها، عمومی و امنیت کامل منطقه برقرار است.

وی اظهار کرد: در مجموع نیروهای نظامی، انتظامی و بسیج در تامین امنیت و توزیع اقلام کمک می کنند.

نماینده بنیاد مسکن در جلسه ستاد بحران استان کرمانشاه نیز با اشاره به اینکه برخی از روستاها به صورت ۱۰۰ درصد تخریب شده است، گفت: بعد از انجام اقدامات امداد و نجات، بنیاد مسکن آواربرداری و بازسازی را شروع می کند.

به گفته او، ۱۶دستگاه لودر و ۳۲ دستگاه کمپرسی در روستاها برای آواربرداری مستقر شده است.

او برآورد بنیاد مسکن از خسارات ناشی از زلزله را ۱۲هزار واحد مسکونی تخریبی و ۱۵هزار واحد مسکونی نیاز به تعمیر دانست و گفت برای بازسازی نیاز به تامین منابع است.

کد: 50013169

زمان انتشار: سه شنبه 23 آبان 1396 10:15 ق.ظ

تعداد نمایش: 155

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.