خندان دل: قرارداد تأمین 630 دستگاه واگن متروی تهران در جلسه آتی شورای اقتصاد مطرح ميشود

خندان دل: قرارداد تأمین 630 دستگاه واگن متروی تهران در جلسه آتی شورای اقتصاد مطرح ميشود

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به برگزاري همايش شهرداران مراكر استانها در روز 13 شهريور گفت: قرارداد تامین 630 دستگاه متروی تهران در جلسه آتی شورای اقتصاد مطرح خواهد شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، هوشنگ خندان دل در تشريح آخرين اقدامات و برنامه هاي خوزه عمراني وزارت كشور گفت: همايش شهرداران كلانشهرها و مراكر استانها با حضور مسوولان برخي دستگاهها از جمله سازمان برنامه و بودجه و ديوان عدالت اداري سيزدهم شهريور با حضور وزير كشور در تهران برگزار مي شود.

وي در خصوص پروژه هاي عمراني هفته دولت گفت: بر اساس گزارش هاي دريافتي از استانداريها، طي هفته دولت سال جاري در مجموع 23 هزارو 417 پروژه عمراني در كشور قابل افتتاح و بهره برداري بوده و بالغ بر 269 هزارو 540 ميليارد ريال (بيش از 26 هزارو 954 ميليارد تومان) اعتبار صرف اجراي اين پروژه ها شده و حدود 13 هزار ميليارد تومان اين اعتبار صرفا در پروژه هاي ملي و استاني هزينه شده است.

خندان دل همچنين از افتتاح دو هزارو 183 پروژه عمراني شهرداريها در هفته دولت كه بالغ بر 21 هزارو274 ميليارد ريال ( بيش از دو هزارو 274 ميليارد تومان) بابت اجراي آنها هزينه شده، و موضوع آنها عمدتاً در سه حوزه "عمران و توسعه شهري"، "خدمات شهري" و "حمل و نقل و ترافيك" طبقه بندي مي شود، خبر داد.

وي اضافه كرد: در هفته دولت سال جاري شش هزار و 775 پروژه عمراني و خدماتي توسط دهياري ها با صرف اعتباري بالغ بر شش هزار و 475 ميليارد ريال (بيش از 647 ميليارد تومان) در مناطق روستائي كشور افتتاح شد كه شامل موضوعاتي نظير بهسازي معابر، بهداشت محيط و مديريت پسماند، ايمني و آتش‌نشاني، ساماندهي آرامستان و گلزار شهدا، اماكن ورزشي و فرهنگي و بوستان روستايي بود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه به طرح تأمین دوهزار دستگاه واگن مترویی برای 9 کلانشهر کشور، كه تأمین مالی آن از طریق فاینانس بین المللی صورت مي گيرد، اشاره نمود و گفت: قرارداد تامین 630 دستگاه از واگن های مذکور که مربوط به متروی شهر تهران می باشد در جلسه آتی شورای اقتصاد به تصویب نهایی رسیده و عملیات اجرایی بلافاصله توسط کنسرسیومی از پیمانکاران داخلی و خارجی در تهران شروع خواهد شد.

خندان دل همچنين از نهايي شدن اصلاح آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار در جلسه اصلی کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهر‌های دولت به ریاست وزیر کشور و ارسال آن برای تصویب به جلسه هیئت وزیران خبر داد.

رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در ادامه گفت: پيشنهاد اصلاح آيين نامه حقوق و مزاياي شهرداران از سوي وزير محترم كشور براي قرار گرفتن در سير مراحل قانوني تصويب به دولت ارسال شد.

خندان دل همچنين به تصويب لایحه درآمدهای پایدار شهرداری ها در هیات دولت اشاره نمود و تصريح كرد: اگر شهرداری‌ها که به مردم به صورت گسترده ای خدمات ارائه می دهند از جهت تامین منابع مالی موردنیاز با مشکل مواجه شوند، گرفتاری های بزرگی در مدیریت شهری به وجود خواهد امد.

وي با بيان اينكه در حال حاضر يكى از مهمترين مسائل شهردارى‌‌ها، چگونگى ونحوه‌ تامين منابع مالى كافي براي اداره امور شهر و ارائه خدمات مناسب به شهروندان است، افزود: هم اكنون تنها 2 درصد از حدود60 هزار میلیارد تومان منابع مالي شهرداري ها كه در شهرها هزينه مي شود از محل عوارض نوسازی تامين و مابقي آن از محل عوارض ساخت و ساز و سایر درآمدها تامين مي شود و لايحه درآمدهاي پايدار فرصت خوبی را برای رفع مشکلات شهرداریها در حوزه درآمد پدید آورده است تا مشكلات این حوزه به نحو مناسبي مرتفع شود.

خندان دل در ادامه گفت: در تنظيم لايحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها كه به تازگي به تصويب هيات وزيران رسيده، هدف تنها يافتن بستر‌هايى براي وصول درآمد مورد نياز نيست بلكه پايدار بودن منابع درآمدى و مطلوب بودن آن در اولويت قرار دارد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزير کشور كه رئيس كميته زير ساخت ستاد مركزي اربعين حسيني نيز ميباشد، در خصوص اقدامات اين كميته گفت: كميته زيرساخت به عنوان يكي از كميته هاي چهارده گانه ستاد مركزي اربعين حسيني، امور مربوط به پروژه هاي عمراني در حوزه هاي راه هاي مواصلاتي، زيرساخت هاي آب و برق، زيرساخت هاي ارتباطي و مخابراتي و زيرساختهاي اسكان زائران را برنامه ريزي و بر اقدامات اجرايی نظارت مي نمايد و تمامي وظايف اين كميته در قالب يك برنامه و نقشه راه تنظيم و به منظور انجام اقدامات لازم و ايجاد هماهنگي ها به تفكيك مرزهاي چهارگانه به استانداري هاي ذيربط ابلاغ شده است.

وي افزود: در نيمه مردادماه جلسه کمیته زیر ساخت ستاد اربعین با هدف تعامل استان های معین مرزهای مجاز شامل مهران، شلمچه، چزابه و خسروی و با هدف تکمیل زیرساختهای این مرزها در مرز خسروي تشکیل و جلسه بعدي كميته ظرف روزهاي آينده در مرز مهران تشكيل خواهد شد.

کد: 50016639

زمان انتشار: شنبه 10 شهریور 1397 07:52 ب.ظ

تعداد نمایش: 536

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.