معیارهاي انتخاب نماینده برای شورای روستا از نظر معاون امور دهياري ها

معیارهاي انتخاب نماینده برای شورای روستا از نظر معاون امور دهياري ها

گروه اجتماعي خبرگزاري جمهوري اسلامي در آستانه پنجمين انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گزارشي با عنوان"شوراهای کارآمد روستایی زمینه ساز توسعه" تهيه و منتشر نموده كه در بخشي از آن سعیدرضا جندقیان معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری هاي کشور نظرات خود را در زمينه ويژگي هاي انتخاب نماينده براي شوراي روستا بيتن نموده است كه به شرح زير است:

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری هاي کشور گفت: روستا نشینان افراد اصلح را برای شوراهای روستایی انتخاب کنند.

سعیدرضا جندقیان افزود: ایران از نظر وسعت سرزمینی و پراکندگی زیاد روستا ها در خاورمیانه یک کشور خاص است و هم اکنون 33 هزارو 500 دهیاری در کشور فعالیت می کند .

وی ادامه داد: در حال حاضر 110هزار اعضا شورای روستا و حدود 8 هزار شورای شهری در روستاها و شهر های کشور فعال هستند .

جندقیان گفت: در حیطه اندیشه نمی توان گفت که اندیشه یک روستایی یا شهری بیشتر است و از نظر بهره ذهنی بین روستائیان و شهری ها تفاوتی وجود دارد .

وی خاطرنشان کرد: در مقایسه، اعضای شوراهای شهر با روستا می بینم که اعضای روستاها بسیار بیشتر هستند و حضور اندیشه بیشتری را دربین افراد در روستا ها شاهد هستیم .

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: با توجه به وظایف شوراها در حیطه عملکردی و نظارت و تصمیم گیری در روستا ها نقش مهمی را ایفا می کنند .

وی تصریح کرد: تا کنون چهار دوره از فعالیت شورا ها گذشته است و با این حساب می توان گفت با توجه به شمار اعضای شوراها تا کنون توانسته ایم بین 250 تا 400هزار تن را در روستاها با قوانین و برنامه ریزی آشنا کنیم .

جندقیان اضافه کرد: در اصل به نوعی توانسته ایم به این افراد یک نوع آموزش دهیم که در دنیا ازاین آموزش به عنوان آموزش بدون دانشگاه یاد می شود که ازاین نظر از اهمیت خاصی برخورداراست .

وی تاکید کرد: براین اساس می توان به اهداف توسعه که همان ارتقا توسعه از پایین به بالاست با استمرار این آموزش ها به شوراها و دهیاری ها دست یافت و پی به نقش مهم این افراد در رسیدن به اهداف توسعه برد .

جندقیان گفت: انتخاب افراد اصلح به عنوان اعضای شوراها حیاتی است، زیرا انتخاب این افراد می تواند در بهره گیری از اعتبارات تامین شده در بخش روستایی موثر باشد و افراد کارآمد می توانند روند توسعه در روستا را شتاب ببخشند.

وی با بیان اینکه انتخاب دهیاران تنها یکی از وظایف شوراهای روستایی است، ادامه داد: مردم روستا دقت کنند که افراد دلسوز، متخصص و کارآمد را انتخاب کنند که علاوه برانتخاب دهیار شایسته بتوانند تصمیم های خوبی در زمینه اداره وتوسعه روستا بگیرند .

معاون دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: با توجه به اینکه در روستا مردم چهره به چهره با هم در تماس هستند و از نزدیک همدیگر را می شناسند، شناخت افراد اصلح در سطح محلی کار سختی نیست .

وی خاطر نشان کرد: روستائیان در انتخاب افراد برای انتخابات شوراهای روستایی از مسایل قومی و قبیله ای پرهیز کنندو به کارآمدی افراد و سلامتی فرد توجه کنند .

جندقیان گفت: تاثیر مسایل قومی و قبیله ای و فامیلی در انتخاب شوراهای روستایی، آفت و آسیب است که موجب می شود افراد اصلح و متخصص وارد شورا نشود و درآینده نتوانند تصمیمات مهم و درست را در حوزه امور روستایی بگیرند و از اعتبارات تخصیص یافته روستایی به نحوه احسن بهرمند شوند .

 

متن گزارش

 

کد: 5008970

زمان انتشار: چهارشنبه 30 فروردین 1396 09:54 ق.ظ

تعداد نمایش: 313

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.