معاون امور شهرداری‌ها: لوایح درآمد پایدار شهرداريها و مدیریت شهری در دستور کار دولت است

معاون امور شهرداری‌ها: لوایح درآمد پایدار شهرداريها و مدیریت شهری در دستور کار دولت است

معاون امور شهرداریهای سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور گفت: دو لایحه درآمدهای پایدار شهرداری ها و مدیریت شهری كه با هدف بهبود وضعیت شهرداری ها تهيه شده، در دستور کار دولت است.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور، هیربد معصومی با بيان مطلب فوق در جلسه علنی شورای اسلامی شهر یزد گفت: دولت یازدهم تنها دولتی بود که برنامه‌ریزی جدی برای حمایت از شهرداری‌ها و شورای‌های اسلامی شهرها انجام داد و اين امر در دولت دوازدهم نيز ادامه دارد.

وي افزود: در دولت يازدهم با هدف بررسي دقيق مسايل و مشكلات شهرداري ها و مديريت شهري، كميسیون خاص امور کلان شهر تهران و ساير كلانشهرها تشكيل شد.

معصومي اضافه كرد: پس از تشكيل كميسيون ذكر شده شاهد اقدامات مهمي از جمله تهيه اسناد آسيب شناسي شهرداريها در موضوعات وظیفه‌ای آنها از سوي سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با همکاری شهرداری ها و دستگاه های اجرائی ذیربط بوديم كه برای بررسی تقدیم دولت شد.

وي در ادامه اظهار كرد: تاکنون اسناد آسیب شناسی کلانشهرها در حوزه های آتش نشانی و امور ایمنی، مدیریت فضای سبز شهری، مدیریت پسماند، حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری، مديريت بحران شهري، ميادين ميوه و تره بار و ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت‌های شهری و آيين نامه مربوط به آن به تصویب کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای دولت رسید و در قالب مصوبه هیات دولت به دستگاهها ابلاغ شد.

معصومی همچنين بر لزوم برنامه ريزي براي استفاده از ظرفيتهاي قانوني ایجاد شده پس از ابلاغ اسناد آسيب شناسي، توسط شهرداري ها تاكيد نمود.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در ادامه گفت: لایحه "کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با اولویت استانهای ساحلی و کلان شهرها با مشارکت بخش غیر دولتی" که به پیشنهاد وزارت کشور به تصويب هيات محترم وزيران رسيد از سوي رييس جمهوري محترم برای قرار گرفتن در سير مراحل قانوني تصويب، به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

وي همچنين افزود:‌ با توجه به اينكه حمایت از شهرداری‌ها و شورای‌های اسلامی شهرها یکی از اولویت‌های اجرایی دولت یازدهم بود، تهيه لوایح درآمد پایدار شهرداريها و مدیریت شهری از جمله لوایحی بوده که در دولت تدبير و اميد در دستور کار قرار گرفت.

معصومی در خصوص تدوین لایحه درآمدهای پایدار شهرداری ها، گفت: شهرداری های کشور به لحاظ درآمد پایدار در وضعیت مناسبی نیستند و غالبا درآمدهای خود را از طریق فروش تراکم تامین می‌کنند، به همین دلیل تنها زمانی که بازار ساخت و ساز مسکن در کشور رونق داشته باشد شهرداری ها هم وضع خوبی دارند.

وي افزود: مطابق مفاد اين لايحه، سهم شهرداري ها از ماليات بر ارزش افزوده با پي گيريهاي معاون محترم عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و رييس سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور افزايش خواهد يافت.

معصومي همچنين در خصوص لايحه مدیریت شهری، گفت: در ادامه بررسي هاي اين لايحه در دولت، مقرر شد كه سازمان اداري و امور استخدامي موضوعات مرتبط با مدیریت ملی را از مدیریت محلی تفكيك نمايد تا در خصوص واگذاري آنها ارزيابي هاي لازم انجام شود.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به این‌که در وزارت کشور توانایی و سوابق اجرایی شورای اسلامی شهر و شهردار مورد توجه قرار می گیرند،‌ گفت: خوشبختانه شهر یزد از این ظرفیت به خوبی برخوردار است.

وي همچنين از مهندس سيد ابوالفضل موسوي نماينده محترم مردم شريف و متدين يزد و اشكذر براي فراهم نمودن زمينه تشكيل جلسه مذكور قدرداني و تشكر نمود.

 

کد: 50013266

زمان انتشار: یکشنبه 12 آذر 1396 03:00 ب.ظ

تعداد نمایش: 495

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.