مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری: شهرداري ها از ظرفيتهاي مصوبات دولت در خصوص اسناد آسيب شناسي استفاده كنند

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری: شهرداري ها از ظرفيتهاي مصوبات دولت در خصوص اسناد آسيب شناسي استفاده كنند

مديركل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور با اشاره به مصوبات هیات دولت در خصوص اسناد آسيب شناسي شهرداريها بر اهتمام شهرداري ها برای اجرای این مصوبات و لزوم برنامه ريزي براي استفاده از ظرفيتهاي قانوني ایجاد شده براي‌ رفع برخي مشكلات شهرداري ها، تاكيد نمود.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، مجيد عبدالهي كه شامگاه دوشنبه 12 آذر در گردهمایی شهرداران استان خراسان جنوبی در بیرجند سخن مي گفت، اظهار كرد: در دولت یازدهم برای حمایت از شهرداری‌ها و شورای‌های اسلامی شهرها و با هدف بررسي دقيق مسايل و مشكلات شهرداري ها و مديريت شهري، كميسیون خاص امور کلان شهر تهران و ساير كلانشهرهاي دولت به رياست وزير محترم كشور و با حضور تني چند از وزرا و معاونان رييس جمهوري تشكيل شد كه پس از تشكيل اين كميسيون اقدامات مهمي در عرصه مديريت شهري صورت گرفت كه يكي از آنها تهيه اسناد آسيب شناسي شهرداريها در موضوعات وظیفه‌ای آنها از سوي سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با همکاری شهرداری ها و دستگاه های اجرائی ذیربط بود كه برای بررسی و قرار گرفتن در سير مراحل قانوني تصويب، به دولت تقدیم شد.

وي افزود: اسناد آسیب شناسی کلانشهرها در حوزه های آتش نشانی و امور ایمنی، مدیریت فضای سبز شهری، مدیریت پسماند، حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری، مديريت بحران شهري، ميادين ميوه و تره بار، ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت‌های شهری و آيين نامه مربوط به آن و اقدامات فرهنگی، اجتماعی شهرداریها به تصویب کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای دولت رسید و در قالب مصوبه هیات دولت به دستگاهها ابلاغ شد.

وی اضافه كرد: اسناد آسیب‌شناسی در پی ایجاد تعامل میان ارکان اداره امور ملی با مدیریت شهری بود و در اين مصوبات براي‌ رفع برخي مشكلات شهرداري ها راهکارهایی پیشنهاد شده و اقدامات و وظایف هریک از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع، مشخص و تعیین تکلیف شده است كه در صورت توجه و پیگیری توسط شهرداری‌ها،‌ با توجه به الزام دستگاه‌های اجرایی به همکاری می‌تواند کمک شایان توجهی به رفع مسائل اساسی شهرداری‌ها به ویژه در شهرهای بزرگ و کلانشهرها داشته باشد.

عبدالهي در ادامه گفت: به منظور ایجاد درآمدهای پایدار براي شهرداري ها تاکنون 520 طرح اشتغال زا در شهرداری های کشور از محل منابع سازمان شهرداری ها و دهياري هاي كشور تامین اعتبار شده است.

وي اضافه كرد: در استان خراسان جنوبی براي اجراي هشت طرح از محل مذكور كمك هايي صورت گرفت كه پارکینگ طبقاتی در شهرهای بیرجند و طبس و پروژه کارخانه آسفالت سربیشه از جمله آنها است.

وی با اشاره به وجود یکهزار و 270 شهر در کشور كه یکهزار و 170 شهر زیر 100 هزار نفر جمعیت دارند، افزود: سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور به طرح هاي اقتصادي و درآمدزاي شهرداري ها و دهياري ها تسهيلات اعطاء مي كند و شهرداريها و دهياريها در صورت داشتن شرايط لازم مي توانند پس از تایید استانداری یک طرح درآمدزا متناسب با مزیت های نسبی و رقابتی شهر را احصا و معرفی کنند تا بررسي شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری هاي كشور همچنين از شهرداران استان خراسان جنوبي خواست به موضوع ارتقاء درجه شهرداري و محله بندي توجه لازم داشته باشند و در صورت داشتن شرايط لازم براي ارتقاء درجه، پيشنهاد خود را مطابق دستورالعمل ابلاغي وزارت كشور و پس از تائيد استانداري به سازمان شهرداری ها و دهياري های کشور ارسال نمايند.

وی با اشاره به نگرانی هاي شهرداران در خصوص مسائل استخدامی و تشکیلاتی افزود: به منظور ساماندهي نيروي انساني شهرداريها لایحه اي تهيه و به مجلس ارایه شده که امیدواریم با تصویب آن تمام این مسایل رفع شود.

عبداللهی همچنين از تدوین لایحه درآمد پایدار برای شهرداری ها پس از 35 سال انتظار در اين دولت و ارسال آن به مجلس خبر داد و گفت: در این لایحه منابع موضوع قانون مالیات ارزش افزوده به نسبت ۵۰ درصد به‌ عنوان سهم درآمد عمومی کشور و ۵۰ درصد سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تعيين شده است.

وی با بیان اینکه با تصویب لایحه مذکور در مجلس کار بزرگی در این حوزه انجام می شود، افزود: پیش بینی می شود پس از تصویب این لایحه 15 هزار میلیارد تومان به منابع درآمدی شهرداری ها اضافه شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با بیان اینکه اصلاح رویه های موجود در وزارت کشور نیز در دست بررسی است تصریح کرد: امسال در نظام توزیع قیر، وسعت شهر هم به عنوان یک شاخص اضافه می شود.

وی همچنين با اشاره به تبصره 18 قانون بودجه 1397 افزود: در این تبصره از قانون، اعتبارات خوبی برای نوسازي بافت فرسوده و نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي شهري پیش بینی شده است و هفت شهری که در استان دارای بافت فرسوده هستند امسال مي توانند از محل این اعتبارات استفاده کنند.

وي همچنين با اشاره به اختصاص اعتباراتي از محل صندوق توسعه ملی برای بازآفريني شهری گفت: اختصاص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای باز آفريني شهری در شهرهای داراي بافت های تاريخی و بافتهای فرسوده فرصت مناسبی برای شهرداريهای واجد شرايط اين موضوع است و ضرورت دارد شهرداران با تهيه و ارائه طرح های دقيق و كاربردي بتوانند اعتبار لازم را جذب کنند.

عبدالهي وجود بناهای ارزشمند تاریخی را یک ظرفیت بزرگ در استان خراسان جنوبی دانست و گفت: بناهايي نظير ارگ بهارستان قابلیت تبدیل به بوم گردی و مراكز اقامتي را دارند و این موضوع مي تواند از جهت گیری های اساسی شهر بیرجند در حوزه توسعه گردشگري باشد.

تصاوير مرتبط

کد: 50017775

زمان انتشار: سه شنبه 13 آذر 1397 10:40 ق.ظ

تعداد نمایش: 316

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.