آیین گشایش هشتمین همایش شهرایده آل با چهار سخنرانی برگزار شد

آیین گشایش هشتمین همایش شهرایده آل با چهار سخنرانی برگزار شد

آیین گشایش هشتمین همایش شهر ایده آل که طی روزهای 11 و 12 دي ماه با محوریت و مشارکت علمی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برگزار می شود، صبح دوشنبه 11 دی ماه با سخنرانی سرتیپ پاسدار جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور، هیربد معصومی معاون امور شهرداريهاي سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور، شهرام یوسفی فر معاون اسناد ملی سازمان اسنادو کتابخانه ملی ایران و مصطفی خانزادی سرپرست معاونت عمرانی و امور زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش و با حضور شهرداران اصفهان و تبریز و جمع کثیری از شهرداران و مدیران و کارکنان شهردای ها و روسا و اعضای شوراهای اسلامی شهرها در سالن خلیج فارس مرکزهمایش های جزیره کیش برگزار شد.

ه گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: مباحث شهر ایده آل یکی از بحث هایی است که باید از لحاظ نظری و جهان بینی پشت سرش باشد که این مدینه فاضله با نگاه ایرانی اسلامی چگونه می تواند باشد که اول باید مبانی زیربنایی و جهانی ایدئولوژی ما را داشته باشد.

وی گفت: مثلا شهر ایده آل ما از نظر بعد اسلامی، شهری باید باشد که در آن گناه شکل نگیرد، تخلف نباشد ، حقوق و زندگی مردم رعایت شود وتمامی اینها در قالب مباحث زیرساختی باید پیش بینی شود .

سردار جلالی افزود: طبیعتا این دست از مسائل در زیرسازی شهر ایده آل باید در اولویت قرار گیرد که هدف گذاری غلط نشود. مثلا چشم بسته عنوان کنیم فلان شهر ژاپن می تواند یکی از ایده آل های ما باشد و از آن الگو برداری کنیم ولی شاید این شهر ژاپن به لحاظ مبانی ارزشی با ما فاصه داشته باشد و ممکن است ما بخش زیر ساختی آن را مورد توجهمان قراردهیم ولی به سایر مباحث توجه نکنیم و این موضوع بتواند مشکل ساز شود و به همین دلیل پرداختن به موضوع نظری شهر ایده آل بسیار مهم است .

وی افزود : نکته قابل توجه در این همایش برگزاری کمیسیون ها و پنل هایی هست که پیش بینی شده که بتواند ایده آل های خوبی را به مسولین شهری و شورای شهر بدهد که به خوبی به مسائل شهری خود بپردازند و این موضوع منوط بر این مسئله است که شرکت کنندگانی که در این همایش شرکت کرده اند حداقل استفاده را ببرند و به افراد دیگر منتقل کنند .

رئیس سازمان پدافند غیر عامل در ادامه با بیان اینکه برگزاری هشتمین نمایشگاه و همایش شهر ایده آل می تواند در زمینه اطلاع رسانی مباحث مهم روز در مبلمان شهر ی باشد افزود: این همایش نشان داده می تواند یکی از شاخصه های شهر ایده ال باشد و ابعاد مختلف زیرساختی_مدیریتی و فرهنگی تاثیر گذار باشد .

جلالی در ادامه با بیان اینکه 72 درصد جمعیت کشور در شهرها و 28 درصد جمعیت در روستاها سکونت دارند اظهار کرد: موضوع شهرنشینی یکی از پدیده های جدی است و شاید در برخی از شهرها و استان ها نتوانستند به خوبی فرایند مهاجرت از روستاها به شهرها را کنترل کنند، در نتیجه شهرها بدون برنامه توسعه یافتند.

وی گفت: در جهان امروز شهرها به سمت هوشمند شدن پیش می روند و برای ایجاد شهر هوشمند باید به زیر ساخت ها، توجه ویژه کرد. هوشمند شدن شهرها درمواقع بحران کمک بسیار بزرگی به مدیریت بحران است. البته درفضای سایبری هم نفوذ، دسترسی، توقف و تخریب سرویس ها تهدیداتی هستند که شهر هوشمند با آنها مواجه است که باید برای این مواقع نیز آمادگی داشت.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در ادامه به تشریح اهمیت پدافند غیرعامل پرداخت و اظهار کرد: دفاع غیر نظامی، دفاع از غیر نظامیان در برابر تهدیدات طبیعی، غیر طبیعی و امنیتی، مدیریت بحران و مدیریت ریسک از مفاهیمی است که پدافند غیر عامل را به وجود می آورد.

جلالی در خصوص رویکردهای پدافند غیر عامل گفت: پاسخ به حوادث و تهدیدها در مدیریت شهری یکی از رویکردهای مهم است .

وی افزود: تصویب طرح پاسخ به شرایط اضطراری، آموزش به ارگان ها و نهادها، تدارک تجهیزات مورد نیاز، تمرین های سالانه و برگزاری رزمایش در نظام شهرداری ها و شهرها از جمله اقداماتی است که برای آمادگی درمواجهه با حوادث و تهدیدها باید اجرا کرد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با بیان اینکه ایجاد زیر ساخت های مناسب دومین رویکرد پدافند غیر عامل است گفت: زیر ساخت ها باید در طرح جامع و تفضیلی دیده شود. بررسی تهدیدها در هر شهر از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرارگیرد.

وی در پایان افزود: در حال حاضر سازمان پدافند غیر عامل کشور، برای 42 شهر که بالای 250 هزار نفر جمعیت دارند، طرح هایی را پیش بینی کرده است.

در ادامه هيربد معصومي معاون امور شهرداريهاي سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور طی سخنانی آخرین اقدامات و برنامه های دولت و این سازمان در حوزه مدیریت شهری را تشریح نمود و گفت: در لايحه درآمدهاي پايدار شهرداريها كه در حال نهايي شدن است، شاهد تغيير سبد مالي شهرداريها از عوارض ساخت و ساز به عوارض نوسازي هستيم.

وی با اشاره به پيگيري هاي وزارت كشور براي نهايي شدن لايحه درآمدهاي پايدار شهرداريها افزود: در اين لايحه عوارض ساخت و ساز در درآمد شهرداريها به زير 10 درصد خواهد رسيد و حدود 40 درصد از درآمد شهرداريها به منابع عوارض نوسازي اختصاص می يابد كه تحول عمده اي محسوب مي شود.

وي با اشاره به تصويب كليات لايحه مذكور در كميسيون خاص امور كلانشهر تهران و ساير كلانشهرهاي كشور گفت: در صورت تصويب اين لايحه سهم شهرداريها از اعتبارات قانوني ماليات بر ارزش افزوده از 33 درصد فعلي به 50 درصد افزايش مي يابد.

معصومي افزود: مبحث خودكفايي شهرداريها از اوايل سال 1362 در برنامه دوم توسعه كشور مطرح شده است و عليرغم تكليف قانوني تا دولت يازدهم اقدامي براي احصاء درآمد پايدار شهرداريها صورت نگرفت و با توجه به برنامه‌ريزي هاي جدي براي حمايت از شهرداريها در دولت يازدهم، اين لايحه در اين دولت از سوي وزارت كشور تهيه و براي سير مراحل قانوني تصويب، تقديم دولت شد.

وي يكي از اقدامات مهم دولت يازدهم در خصوص ارزيابي دقيق مشكلات حوزه شهرداريها و مديريت شهري و برنامه ريزي براي رفع آنان را تشكيل كميسيون خاص امور كلانشهر تهران و ساير كلانشهرهاي كشور برشمرد و گفت: سازمان شهرداريها و دهياري هاي كشور پس از تشكيل اين كميسيون چند لايحه و سند آسيب شناسي در موضوعات مرتبط با شهرداريها را با همكاري دستگاههاي ذي‌ربط تهيه و تقديم دولت نمود.

وي همچنين ابراز اميدواري نمود كه از ظرفيت‌هاي شوراي عالي استانها در زمينه تهيه طرح هاي مربوط به مديريت شهري استفاده خوبي شود و از آمادگي براي همكاري در اين زمينه خبر داد.

معاون امور شهرداريهاي سازمان شهرداريها و دهياري هاي كشور در ادامه بحث مديريت پسماندها را از موضوعات مهم شهرداريها برشمرد و گفت: روزانه 58 هزار تن زباله در مراكز جمعيتي اعم از شهري و روستايي توليد مي شود و ساماندهي غير اصولي بخشهايي از آن آسيبهاي بزرگي به طبيعت و مردم وارد مي‌نمايد.

وي در خصوص اقدامات انجام شده در اين حوزه گفت: كليات لايحه كمك به ساماندهي پسماندهاي عادي با الويت استانهاي ساحلي و كلانشهرها با مشاركت بخش غيردولتي كه از سوي دولت تقديم مجلس شده است در كميسيون هاي تخصصي تصويب و به زودي مي بايست در صحن مجلس مطرح شود.

وي افزود: اين لايحه با هدف تامين منابع لازم، افزايش قيمت خريد تضميني برق حاصل از مديريت پسماند و تشويق بخش خصوصي براي سرمايه گذاري در اين حوزه تدوين شده است.

معصومي همچنين گفت: در لايحه بودجه سال 97، با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده توسط دولت، مبلغ دو ميليارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملي براي مديريت پسماندهاي شهري و روستايي لحاظ شده است كه با تصويب آن قطعا شاهد اقدامات اثربخش در آن حوزه خواهيم بود.

وي در ادامه افزود: امسال 5 هزار ميليارد تومان تسهيلات ارزان قيمت براي توسعه ناوگان اتوبوسراني شهري از سوي دولت اختصاص يافته است. همچنين در اقدامي وزارت كشور براي نوسازي ناوگان اتوبوسراني و ميني بوسراني شهرهاي مرزي محروم تسهيلات ارزان قيمت براي نوسازي چهارصد دستگاه تخصيص داد كه تعدادي از آنها در حال خدمت رساني به شهروندان است.

وي افزود: در سال آينده هم قرار است با حمايت هاي دولت دو هزار دستگاه اتوبوس شهري و سه هزار دستگاه ميني بوس و همچنين تعدادي ون فرسوده نوسازي شوند.

معصومي گفت: از ابتداي اجراي طرح نوسازي ناوگان تاكسيراني شهري كشور تاكنون 60 هزار تاكسي فرسوده نوسازي شده و سال آينده قرار است حدود 15 هزار دستگاه ديگر نوسازي شود و برنامه‌هايي هم براي نوسازي موتوسيكلت هاي فرسوده و جايگزيني آن با موتوسيكلت‌هاي برقي در دست اجراست.

معصومي در خاتمه افزود: لايحه استخدامي شهرداريها از سوي دولت براي سير مراحل قانوني تصويب، تقديم مجلس شوراي اسلامي شده است .

در ادامه شهرام یوسفی فر معاون اسناد ملی سازمان اسنادو کتابخانه ملی ایران طی سخنانی گفت: به موجب قانون اسناد ملی ایران بحث تعیین تکلیف مدارک دستگاههای دولتی و سازمان های وابسته به دولت بر اساس این قانون تعیین تکلیف می شود و هیچ دستگاهی در کشور اجازه ورود به اسناد اداری کشور را ندارد به جز شورای اسناد ملی ایران که متشکل از نمایندگان سه قوه است.

وی افزود: آرشیو ملی ایران یکی از موسساتی است که تشکیل آن نشان دهنده خرد و عقل در اداره امور جامعه است بدین خاطر و علیرغم تحولات گوناگون خدشه ای به قانون و ساختار و کارکرد این سازمان وارد نشده و مورد وفاق و احترام نزد جهانیان است.

وی اضافه کرد: ارزشمندترین اسناد شهری در اختیار شهرداریهاست و صرفا اوراق و مدارک اداری را شامل نمی شود بلکه آنچه میراث فرهنگی تلقی می شود در لا به لای اوراق قرار دارد.

یوسفی فر با بیان اینکه اسناد و مدارک تاریخی نباید مورد غفلت قرار گیرند بر ضرورت توجه به بایگانی ها از جمله در شهرداریها تاکید و آنها را واجد ارزش های زیادی در حوزه اسناد ملی ذکر نمود.

معاون اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی فر برنهادینه کردن فرهنگ نگهداری از اسناد ملی و تاریخی تاکید واظهار کرد: در زمینه اسناد دولتی، آرشیو ملی ایران غنی است ولی باید به جمع اوری اسناد در حوزه شهرداری ها اهتمام جدی داشته باشیم.

وی با اشاره به همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور و سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: بخشی از اسناد قدیمی مربوط به شهرداری ها با رعایت ضوابط و استانداردهای این بخش در اختیار آرشیو ملی قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: اولین مجموعه کامل از پیشینه شهرداری های کشور از سال 1335 تا 1382 توسط سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور به آرشیو ملی ایران منتقل و به نام سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور ثبت شده است.

یوسفی فر ازشهرداران سراسر کشور خواست تا بر ساماندهی و حفظ اسناد و سوابق شهرداری ها مطابق ضوابط سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران توجه نمایند و گفت: لازم است کلیه شهرداری ها اسناد عادی راکدی که اقدامات اداری آن پایان یافته و مختومه می باشد را به سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اعلام نمایند تا هماهنگی های بعدی جهت ارزشیابی، انتقال و یا امحاء اوراق توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صورت پذیرد.

همچنین مصطفی خانزادی سرپرست معاونت عمرانی و امور زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به برخی چالش ها و مشکلات حوزه شهری گفت: فروش تراکم، آلاینده های شهری، مشکلات زیست محیطی، ترافیک و عواملی که سلامت شهرنشینان را تهدید می کنند از مشکلات مهم شهرهای کلان است. از سویی دیگر با رشد جمعیت غیر اصولی و مهاجرت روستاییان به شهرها، پدیده حاشیه نشینی به عنوان معضلی دیگر برای شهرها گسترش یافته است.

وی پیشنهاد کرد با تشکیل کمیته ای دائمی توسط دبیرخانه همایش شهر ایده ال، دستاوردهای علمی این همایش برای نهادهای مرتبط با حوزه های شهری و اجتماعی گرد آوری شود تا پس از بررسی در جهت ارتقاء مدیریت شهری اجرایی شوند.

وی با تاکید بر لزوم توسعه شهرها براساس طرح جامع افزود: نباید برای ساخت و ساز خارج از طرح جامع و تفضیلی در شهرها مجوز صادر شود، حتی وجود طرح جامع و تفضیلی ناقص بهتر از نداشتن آن است.

خانزادی گفت: جایگزینی ساخت و ساز سنتی با رو ش های جدید و صنعتی راهکاری دیگر در جهت ارتقاء کیفیت ابنیه و بهبود سازه های شهری است.

هشتمین همایش شهر ایده ال با برگزاری نشست های تخصصی تا 13 دی ماه ادامه دارد .

 

تصاویر مرتبط

کد: 50013634

زمان انتشار: دوشنبه 11 دی 1396 04:00 ب.ظ

تعداد نمایش: 448

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.