نشست مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداريها در گرگان گشایش یافت

نشست مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداريها  در گرگان گشایش یافت

بيست و نهمين نشست مدیران کل امور روستایی و شوراها استانداری های کشور صبح سه شنبه 20 تير از سوي معاونت امور دهياريهاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور به ميزباني استانداري گلستان در گرگان گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاري ها از گرگان، استاندار گلستان در اين نشست گفت: ایجاد بنگاه های اقتصادی با استفاده از دانش بومی و فناوری روز ، منجر به افزایش درآمد پایدار روستاییان شده و دستیابی به توسعه را آسان تر می کند.

حسن صادقلو افزود: روستاها دارای ظرفیت فراوانی برای درآمدزایی و افزایش توان اقتصادی روستاییان هستند اما به دلیل سیاست های غلط گذشته ، تاکنون استفاده مطلوبی از این توانایی ها نشده است.

وی بیان کرد: دور بودن روستاها از علم و دانش روز از جمله دلایل افزایش آسیب به این مناطق و زمینه سازی مهاجرت های گسترده است که باید تلاش کنیم با ایجاد اشتغال جدید و روزآمد در روستاها هویت آنها را حفظ کرده و زمینه های پایداری در روستا و کاهش مهاجرت به شهرها را فراهم کنیم .

وی به مراحل ساخت دومین موزه روستایی کشور در گلستان نیز اشاره کرد و گفت: ساخت این گونه موزه ها با هدف حفظ و پاسداشت روستاها و سنت های کهن روستایی در همه استان های کشور ضروری است .

صادقلو همچنین جاذبه های گردشگری روستایی در دنیا را الگوی مناسبی برای روستاهای کشور دانست و گفت: بزرگترین جاذبه گردشگری در جهان، میراث روستایی است و حرکت به سمت توسعه جاذبه های روستایی در گردشگری و جذب گردشگران به اولویت کاری همگانی تبدیل شود.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در این نشست طي سخناني اظهار کرد: مظلوم ترین و سخت کوش ترین مدیران کشور، مدیرانی هستند که در عرصه روستاها به خدمت رسانی مشغول اند.

سعید رضا جندقیان افزود: هر جا سه عنصر جمعیت، تولید و هنر در کنار یکدیگر قرار گرفتند، تمدن را تشکیل دادند و روستاها از این جهت بسترهای مستعد و متمدنی هستند.

وی بیان کرد: در حال حاضر 33 هزار و 500 دهیاری در کشور در حال فعالیت هستند و بر این باوریم که در راستای ارتقا سطح دهیاری ها توجه به آموزش از اهمیت بالایی برخوردار است.

جندقیان با اشاره به اهمیت کارآفرینی و نام گذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به عنوان «اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال»، خاطر نشان کرد: در ابتدای سال 96 کتاب کارآفرینی روستایی با حضور معاون اول رئیس جمهور رونمایی شد و تاکنون 1200 کارآفرین روستایی شناسایی شده است.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های با بیان اینکه سامانه ثبت ایده ها و کارآفرینان بزودی رونمایی می شود، گفت: این سامانه جهت ایده های نو و جلب حمایت کارآفریانان بخش خصوصی راه اندازی خواهد شد، چرا که ظرفیت های بالایی برای اشتغال در روستاها وجود دارد.

وی افزود: چنانچه این ایده ها از سوی دهیاران 33 هزار و 500 دهیاری ارائه شود، به آنها تسهیلات بدون سقف جهت تولید و اشتغال و توسعه روستا ارائه خواهد شد.

جندقیان از تدوین لایحه 18 ماده ای دهیاری ها خبر دارد و افزود: امیدواریم تا تصویب این لایحه در صحن علنی مجلس بسیاری از مشکلات روستائیان، دهیاری ها و حتی مباحث مربوط به ثبات شغل دهیاران مرتفع شود و دهیاران شاهد قوام شغلی و تامین اجتماعی خود باشند.

رضا مروتی معاون امور عمرانی استاندار گلستان نیز در اين نشست گفت: گلستان رنگین کمان ایران است و دومین استان کشور به لحاظ جمعیت روستایی بوده و شاید بیشترین مراجعات به استانداری گلستان برای حضور در اداره کل امور روستایی است.

وی افزود: فعالیت های اقتصادی استان بیشتر بر پایه کشاورزی و تولیدات کشاورزی است و گلستان دومین تولید کننده مرغ در حوزه طیور و دام ، گندم در حوزه غلات و تولیدات زراعی بوده و در تولید دانه های روغنی نیز رتبه نخست کشور را دارد.

مروتی یادآور شد: در گلستان 15 قوم با وحدت کامل زندگی می کنند و 23 شهرک و ناحیه صنعتی در حوزه روستایی در حال فعالیت هستند.

معاون استاندار گلستان به اقدامات صورت گرفته در خصوص دانش بومی اشاره کرد و یادآور شد: تلاش داریم در هر بخش و هر شهرستان یک روستا به عنوان الگو خودکفا شود.

وی همچنین تصریح کرد: در ابتدای دولت یازدهم 829 دهیاری در گلستان وجود داشت اما هم اکنون این رقم به 889 دهیاری رسیده و همچنین حجم ماشین آلات 3/7 رشد داشته است.

به گفته مروتی؛ در دوره فعالیت دولت یازدهم 152 جشنواره روستایی دراستان برگزار شده است.

نشست مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهاي استانداری های کشور طی روزهای 20 و 21 تیرماه در گرگان برگزار می شود.

کد: 50011872

زمان انتشار: سه شنبه 20 تیر 1396 02:00 ب.ظ

تعداد نمایش: 269

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.