تاكيد معاون امور دهیاری‌ها بر انجام سفرهاي نوروزي هدفمند با نگاه خاص به سكونتگاه هاي روستايي

تاكيد معاون امور دهیاری‌ها بر انجام سفرهاي نوروزي هدفمند با نگاه خاص به سكونتگاه هاي روستايي

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ، گفت:‌ ایرادی که معمولا در نوع مسافرت‌ها وجود دارد این است که غالبا از سوی مبدا به مقصد بدون در نظر گرفتن جاذبه‌های طبیعی طول مسیر حرکت می‌کنیم. طبیعی است که در این صورت از بسیاری آداب و رسوم،‌ نوع زندگی و معیشت هموطنان خود در کشور عبور می‌کنیم و از آن مطلع نمی‌شویم.

سعيدرضا جندقيان بيدگلي كه با خبرگزاري فارس گفت و گو مي كرد افزود: بهتر است در طول برنامه سفر خود مجموعه‌ای از شهرهای کوچک و میانی، روستاها و آبادی‌ها را به مجموعه بازدیدها اضافه کنیم، چراكه امروزه با توسعه شهرنشيني، نياز به بحث گردشگري بويژه گردشگري طبيعي، گردشگري روستايي و مباحثي از اين قبيل بيش از پيش احساس مي شود و بايستي در اين زمينه با داشتن برنامه مشخص و بسيار هدفمند اقدام كنيم.

جندقیان بيان كرد: به دهیاران اعلام شده در برخی ورودی‌های روستاها و در طول مسیر نوروزخانه و ایستگاه‌هایی را در کنار بازارچه‌های محلی و سنتی ایجاد کنند تا مردم بتوانند در کنار بهره گيري از طبیعت، در جریان ظرفیت‌های فرهنگی گوناگون و همچنین وضعیت اجتماعی و اقتصادی موجود در مناطق مختلف کشور نيز قرار گيرند.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در ادامه اظهار داشت: این اقدامات سبب ایجاد گردش مالی برای روستاها و همچنین جاذبه‌ای برای مردم عزیز کشور است.

جندقيان همچنين ضمن اشاره به تاكيد قانون گذار بر خودكفايي نهاد دهياري و ضرورت ايجاد منابع درآمدي پايدار براي دهياري ها افزود: در حال حاضر بخش عمده اي از منابع در اختيار دهياري از محل اعتبارات قانون ماليات بر ارزش افزوده است كه به صورت ملي يا استاني بين دهياري ها توزيع مي شود.

وي تاكيد نمود: بر اساس آيين نامه مالي دهياريها، حداقل 60 درصد از اعتبارات دهياريها مي بايست درراستاي اجراي پروژه هاي عمراني و خدماتي و مابقي براي امور جاري دهياري ها هزينه شود.

جندقیان در ادامه با اشاره به مخاطرات طبيعي علی‌الخصوص سیل‌های متعدد که امسال بیش از گذشته كشور عزيزمان و به ویژه روستاییان را كه به مراتب آسيب پذيرتر هستند، به خود درگیر کرد، گفت: یکی از مظاهر توسعه یافتگی در هر جامعه‌ای وجود بیمه و بیمه‌گری با تعهد مناسب است. بي شك در راستاي تامين امنيت خانواده هاي روستايي ميبايست براي ترويج فرهنگ بيمه در مناطق روستايي برنامه ريزي و اهتمام جدي داشته باشيم به گونه اي كه پس از وقوع مخاطرات طبيعي يا غير طبيعي شركت هاي بيمه اي خدمات لازم را به روستاييان ارايه نمايند و دولت دغدغه كمتري را داشته باشد.

جندقيان همچنين اظهار داشت: در راستاي بيمه حوادث حدود 5 ميليون و 600 خانوار روستايي نيز اقدامات ديگري در سطح ملي و استاني در حال انجام است كه انشاءاله پس از حصول نتيجه به اطلاع مردم شريف و نجيب روستايي خواهد رسيد.

کد: 50018476

زمان انتشار: سه شنبه 21 اسفند 1397 01:16 ب.ظ

تعداد نمایش: 85

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.