تکالیف شهرداري ها درباره مساجد در برنامه ششم توسعه مشخص شد

تکالیف شهرداري ها درباره مساجد در برنامه ششم توسعه مشخص شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه با مشخص کردن تکالیف دستگاه ها درباره مساجد، این مکان مقدس را به عنوان اصلی ترین پایگاه عبادی، سیاسی، تربیتی، اجتماعی و فرهنگی جامعه مشخص کردند.

به گزارش خبرگزاری جمهوري اسلامي،‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه 19 دي و در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، ماده 110 این لایحه را با 176 رای موافق، 9 رای مخالف،‌ 2 رای ممتنع از 232 نماینده حاضر به تصویب رساندند.

براساس ماده 110، به‌ منظور توسعه فضاهای مذهبی- فرهنگی و بهره‌گیری بهینه از اماکن مذهبی و تثبیت جایگاه مسجد به‌ عنوان اصلی‌ترین پایگاه عبادی، تربیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، اقدامات زیر انجام می‌شود:

در بند الف، وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شهرداری‌ها موظف شدند در طراحی واجرای طرح های جامع تفصیلی شهری وهادی روستایی وشهرک‌ ها وشهرهای جدیدالاحداث، اراضی مناسب برای احداث مسجد وخانه عالم در جوار مساجد جهت استفاده امام جماعت همان مسجد پیش‌بینی کنند و پس از آماده‌سازی بدون دریافت هزینه و با حفظ مالکیت عمومی در اختیار متقاضیان احداث مساجد قرار دهند.

در تبصره بند الف، مصوب شد که مساجد، مصلی ها،‌اماکن مذهبی اقلیت های دینی، حوزه های علمیه شامل فضاها و مراکز آموزشی و پژوهشی از پرداخت هزینه‌های حق انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب و عوارض ساخت و ساز فقط برای فضای اصلی معاف می‌باشند.

در بند ب نیز مالکان مجتمع‌های تجاری، اداری و خدماتی جدید الاحداث موظف شدند نمازخانه مناسبی را در اماکن مذکور احداث کنند. دستورالعمل این بند شامل تعداد واحدهای این مجتمع‌ها و مکان احداث در چهارچوب نقشه‌های مصوب به‌ تصویب شورای‌عالی شهرسازی و معماری می‌رسد.

نمایندگان در بند ج، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و شهرداری‌ها را موظف کردند نسبت به احداث یا اختصاص فضای کافی و مناسب برای مسجد یا نمازخانه در بوستان‌های ملی و بوستان‌های شهری اقدام کنند.

کلیه دستگاه‌های اجرایی، مراکز آموزشی، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، مجموعه‌های ورزشی، مجتمع‌های رفاهی، تفریحی و مجتمع‌های تجاری اعم از دولتی یا غیردولتی، در بند د موظف شدند نسبت به احداث یا اختصاص و نگهداری فضای کافی و مناسب برای مسجد یا نمازخانه اقدام کنند.

در بند هـ نیز نمایندگان، وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و نفت را موظف کردند تمهیدات و اقدام لازم را جهت احداث مسجد و نمازخانه در پایانه‌های مسافربری و جایگاه‌های عرضه سوخت بین شهری و همچنین نگهداری و مدیریت مساجد و نمازخانه‌های مذکور از طریق بخش غیردولتی به‌عمل آورند.

نمایندگان مجلس در بند «و»، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مکلف کردند به‌ منظور ارتقای کارکرد فرهنگی و هنری مساجد، برقراری عدالت فرهنگی و ترویج فرهنگ اسلامی و جذب جوانان و نوجوانان به مساجد، با رعایت موازین اسلامی ترتیبی اتخاذ کند تا کلیه مساجد شهری و روستاهای بالای هزار نفر جمعیت از کانون‌های فرهنگی و هنری برخوردار شوند.

کد: 5008229

زمان انتشار: یکشنبه 19 دی 1395 11:30 ق.ظ

تعداد نمایش: 283

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.