نشست مديران كل دفاتر روستايي استانداريها/ جمالي نژاد: توزیع عادلانه خدمات و امکانات در جهت توزیع متوازن جمعیت از سياستهاي اصلي وزارت كشور است/ در حوزه مديريت روستايي سیاستهای اعلامی با سیاست های اعمالی بايد همراستا باشد

نشست مديران كل دفاتر روستايي استانداريها/ جمالي نژاد: توزیع عادلانه خدمات و امکانات در جهت توزیع متوازن جمعیت  از سياستهاي اصلي وزارت كشور است/ در حوزه مديريت روستايي سیاستهای اعلامی با سیاست های اعمالی بايد همراستا باشد

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور و رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور،‌ پشتیبانی حداکثری از روستاها و شهرهای کوچک و توزیع عادلانه خدمات و امکانات در جهت توزیع متوازن جمعیت را از سياستهاي اصلي وزارت كشور برشمرد و بر هم راستا بودن سیاستهای اعلامی با سیاست های اعمالی و ثبات مديريت ها در حوزه مديريت روستايي استانها تاكيد نمود.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، مهدي جمالي نژاد كه چهارشنبه 22 خرداد در نشست مديران كل دفاتر امور روستايي و شوراهاي استانداريها سخن مي گفت، افزود: تاكنون مجوز تاسيس 37 هزار و 59 دهياري از سوي وزارت كشور صادر و درجه مربوط به 25 هزار و 230دهياري در كشور بر اساس شاخص‌هاي جمعيت، وسعت و درآمد تعيين و ابلاغ شده است.

وي همچنين از واگذاری 16 هزار و 656 دستگاه انواع ماشين‌آلات عمراني و خدماتي به دهياري‌ها خبر داد و افزود: از اين تعداد، 4163 دستگاه مربوط به دولت يازدهم و دوازدهم بوده است.

وی از تاسيس 893 پايگاه آتش‌نشاني براساس شاخص‌هاي مركزيت و پوشش حداكثري در مناطق روستايي كشور خبر داد و گفت: از اين تعداد 562 پايگاه كه 63 درصد مجموع پايگاه ها را شامل مي شود، طي 6 سال اخير تاسيس شده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزير كشور با اشاره به اینکه 80درصد مجموع اعتبارات پرداختی به دهیاریها از زمان تاسيس آنها تاكنون در دولتهای یازدهم و دوازدهم می باشد افزود: از سال 1382 تا پايان سال 1397، درمجموع حدود 19 هزار ميليارد تومان اعتبارات متمركز (ملي و استاني) بين دهياري‌ها توزيع شده است.

وي اضافه كرد: به منظور تقويت جايگاه قانوني نهاد دهياري اقداماتي نظير؛ تدوين لايحه اصلاح و الحاق موادي به قانون تاسيس دهياري‌ها ي خودكفا و تقديم به هيات محترم دولت به منظور رفع خلاء‌ها، چالش‌ها و تعارضات قانوني، اصلاح آيين‌نامه استخدامي دهياري‌ها و آيين‌نامه اجرايي قانون شوراها به منظور ارتقاء امنيت شغلي دهياران، افزايش سهم دهياري‌ها از اعتبارات متمركز عوارض سوخت (از 20 درصد به 35 درصد) به منظور تقويت بنيه مالي دهياري‌ها و نظاير آن انجام شده است.

رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریها با تاکید بر تخصيص بخشي از اعتبارات متمركز براي كمك به اجراي پروژه‌هاي واجد اولويت يا نيمه تمام دهياري‌ها افزود: بطور متوسط سالانه بيش از 10 هزار پروژه خرد و متوسط مقياس توسط دهياري‌ها اجرا مي‌شود. در سال1397بيش از 14 هزار پروژه در هفته دولت و دهه مبارك فجر توسط دهياري‌ها به بهره‌برداري رسيده است.

وی توجه ویژه به ساماندهي مديريت پسماند در روستاها را با توجه به بهره گیری از ظرفیت های دهیاریها از مهمترین برنامه های سازمان شهرداریها و دهیاریها برشمرد و گفت: جمع‌آوري زباله در بيش از 29 هزار روستاي كشور انجام شده و همچنين تاكنون 6659 بوستان چند منظوره روستايي در كشور ايجاد شده است كه 83درصد آن در دولتهاي يازدهم و دوازدهم به بهره برداری رسیده است.

جمالی نژاد با اشاره به پرداخت تسهيلات ارزان قيمت به دهياري‌ها در راستاي حمايت از طرح‌هاي درآمدزاي دهياري‌ها، افزود: طي دو سال گذشته در قالب پرداخت تسهيلات بانكي به 585 طرح درآمدزاي دهياري‌ها، اعتباري بالغ بر 190 ميليارد تومان تخصيص يافته است كه منجر به ايجاد درآمد پايدار براي دهياري‌ها و فراهم شدن زمينه اشتغال حدود 1563 نفر در روستاهاي كشور شده است.

وی همچنين از شناسايي حدود سه هزار طرح كارآفرين و خلاق در عرصه‌هاي روستايي و انتشار طرح‌هاي منتخب در قالب دو جلد كتاب با عنوان "كارآفرينان برتر روستايي ايران" و پرداخت تسهيلات به طرح‌هاي درآمدزاي دهياري‌ها خبر داد.

رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهاي كشور، توسعه و ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري روستايي را از مصادیق بارز رونق تولید در روستاها بر شمرده و گفت: با توجه به ظرفيت‌هاي گردشگري مناطق روستايي و نقش آن در ايجاد رونق اقتصادي در روستاها طي سال‌هاي 95 و 96 براي توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري در 280 روستاي هدف اعتباراتي حدود 25 ميليارد تومان تخصيص يافته است.

وي همچنين در زمينه گسترش حضور زنان در عرصه مديريت روستايي اظهار كرد: از ابتداي تاسيس نهاد دهياري در كشور تاكنون شاهد افزايش روزافزون حضور زنان در عرصه مديريت روستايي بوده‌ايم. به گونه‌اي كه در حال حاضر 2576 نفر از بانون كشور به عنوان دهيار مشغول فعاليت هستند و اين تعداد در آغاز فعاليت دولت محترم تدبير و اميد 888 نفر بوده است.

جمالي نژاد همچنين گفت: در راستاي هم‌افزايي و اثربخشي فعاليت دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط با توسعه روستايي تاكنون 27 تفاهم‌نامه همكاري مشترك با دستگاه‌هايي همچون؛ سازمان داوطلبان جمعيت هلال احمر، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور، سازمان آموزش فني و حرفه‌اي، سازمان بهزيستي كشور و ... منعقد شده است.

جمالی نژاد همچنين گفت: سیاست های اعمالی ما باید با سیاست‌های اعلامی ما یکسان باشد. نباید این طور باشد که سیاستی را اعلام کنیم و بگوییم که روستاها محور توسعه ما هستند، اما در تصمیم گیری ها از نظرات مدیران کل دفاتر امور روستایی استانداري ها بهره‌ای نگیریم.

وي همچنين بر لزوم ایجاد ثبات در مدیران کل روستایی تاكيد نمود و افزود: عدم ثبات در این حوزه آسیب‌ های جدی را به همراه دارد. قطعا باید در این حوزه از مدیران خلاق و فکور و نوآور بهره بگیریم و به منظور تحقق برنامه ها، شاهد ثبات در حوزه مدیران روستایی باشیم.

 

 

 

کد: 50019002

زمان انتشار: چهارشنبه 22 خرداد 1398 04:00 ب.ظ

تعداد نمایش: 340

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.