جمالي نژاد: شهرداران براي اجراي پروژه هاي شهري به دنبال نوآوری و جذب سرمایه گذار باشند

جمالي نژاد: شهرداران براي اجراي پروژه هاي شهري به دنبال نوآوری و جذب سرمایه گذار باشند

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در گردهمایی شهرداران استان خراسان جنوبی گفت: شهرداران با توجه به محدوديتهاي مالي موجود در اجرای پروژه هاي عمران شهری با تدبیر به دنبال راهکارهای جدید انجام امور و نوآوری و جذب سرمايه گذار باشند.

به گزارش ایرنا مهدی جمالی نژاد كه شامگاه دوشنبه 12 آذر در استانداري خراسان جنوبي در بیرجند سخن مي گفت، اظهار كرد: شهرهای کوچک بیشتر تشنه پروژه سرمایه گذاری هستند، لذا شهرداران باید در جذب سرمایه گذار براي پروژه های مشترک بیشتر تلاش کنند.

وی با بیان اینکه شهرداری ها به عنوان نهادهای مستقل عمومی نباید به دولت وصل باشند افزود: باید شهرداران خراسان جنوبی که اغلب از طیف جوان و تحصیل کرده هستند به دنبال نوآوری و خلاقیت باشند.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با تاكيد براينكه اگر در شهرداري اعتماد سازی شود می توان با مبالغ کم حرکت فوق العاده عظیم انجام داد، گفت: حوزه شهرداری عرصه کار زیاد است که اگر پروژه تعریف شود با تحقق بودجه ها می توان این نهاد را متحول کرد.

وی با تاکید بر اينكه در عرصه اداره شهر با کار جهادی و شبانه روزی مي توان منشاء اقدامات موثربود، یادآور شد: انعطافی که شهرداری ها دارند در دستگاه های دولتی نیست لذا می توان با ایده های نو کارهای بزرگ انجام داد.

جمالی نژاد در ادامه گفت: تمام تلاش ما در در سازمان شهرداری ها و دهياري هاي كشور اينست كه مشكلات پيش روي شهرداري ها و دهياري ها بطور اصولي رفع شود و به انتظارات شهرداری ها و دهیاری ها و مباحث مورد نظر آنها توجه شود و برای درج این موضوعات و توجه لازم به توسعه مدیریت شهری و روستایی در قانون بودجه سال آینده، آماده همه گونه همفکری و هم اندیشی با تمامی دستگاه های مرتبط و نمایندگان محترم مجلس هستیم.

وي افزود: سعي مي كنيم در قالب بازديد از استانها و تعامل بين بین شهرداران و سازمان شهرداری ها و دهياري هاي كشور افزايش يابد و برنامه هاي عمده براي آنها تشريح و انتظارات آنها به مركز منتقل شود.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشورهمچنين شهرداران را سربازان کشور توصیف کرد که به نوعی با ایجاد رضایت عمومی بین مردم امنیت را تامین می کنند و اضافه كرد: در کنار همه فرماندهان و سرداران حوزه امنیتی و نیروهای سیاسی کشور باید به آمار حدود 119 هزار عضو شورای روستایی، 11هزار عضو شورای شهر که در 37 هزار روستا و هزار و 270 شهر مشغول فعالیت در حوزه عمرانی هستند، اشاره کرد که هر کدام چندین میلیون یا چندین هزار نفر را فرماندهی می کنند.

جمالی نژاد با بيان اينكه در استان خراسان جنوبی نیز 930 دهیار، 30 شهردار و 149 عضو شورای شهر همین نقش را ایفا می کنند، گفت: شهرداران و دهياران در خاکریز اول مطالبات مردم هستند و اگر می خواهیم امنیت ملی در کشور تامین شود باید همین شهرداران و دهیاران تقویت شوند تا بتوانند به بهترین وجه رضایت ایجاد کنند.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به تجربه کاری خود در شهرداری های مختلف اظهار داشت: شهرداران با واسطه شورای شهر انتخاب مردم محسوب می شوند و می توانند با اعتماد سازی بین مردم وفاق و‌ رفاقت ایجاد کنند.‌

جمالی نژاد با بیان خاطره کاری خود از اولین تجربه مدیریت شهری در یکی از شهرهای کوچک افزود: برخی معتقد هستند در شهرهای کوچک درآمد نیست در صورتی که می توان با اقدام جهادی و تدبیر در همین شرایط هم چند برابر اعتبارات جذب کرد.

وی در خصوص تبدیل وضعیت كاركنان شهرداري ها نیز گفت: بعد از چندین سال بخشنامه مربوط به اين موضوع آماده شده و در بحث اصلاح آیین نامه ها نیز پیگیری ها انجام می شود.‌

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به نياز شهرداري ها به ماشين آلات و تجهيزات اختصاص دستگاه و خودرو به شهرداری ها گفت: به محض اینکه مجوز بازگشت 3 هزار و 200 میلیارد تومان اعتبارات قانون ماليات بر ارزش افزوده در مجلس صادر شود براي تامين تجهیزات و ماشن الات قرارداد مي بندیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شهرداری ها می توانند از تسهیلات موجود استفاده کنند افزود: برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی نیز به طور جدی ورود پیدا کردیم و خبرهای خوبی در آینده اعلام می شود.

وی خراسان جنوبی را یک استان ویژه معرفی کرد و گفت: باید نقاط مثبت از جمله مرز و معدن در این استان بیشتر دیده شود.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور یادآور شد: شهرهای بین راهی یک فرصت است و شهرداران می توانند درآمدهای خوبي را از قرار گرفتن در مسیر تردد با ايجاد مجتمع هاي رفاهي، اقامتي جذب کنند.

وی با اشاره به پتانسیل حوزه گردشگری در استان نیز گفت: البته زمانی که زیر ساخت های هوایی و ریلی نباشد نمی توان انتظار حضور گردشگر را داشته باشیم.

جمالی نژاد با تاکید بر اینکه نوسازي بافت فرسوده در شهرها باید بیشتر مورد توجه واقع شود، اظهار داشت: اعتبارات خوبی در موضوع بازآفريني شهري به این حوزه اختصاص یافته که در سطح ملی توزیع می شود و شهرداران بايد با تعريف طرح هاي كاربردي باید از این فرصت استفاده کرد.‌

تصاوير مرتبط

کد: 50017771

زمان انتشار: سه شنبه 13 آذر 1397 09:35 ق.ظ

تعداد نمایش: 266

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.