معاون امور دهیاری‌ها در مصاحبه با ایرنا: دهیاری‌ها؛ از فراگیری گسترده تا نظام حقوقی شکننده

معاون امور دهياري‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور گفت: هم اكنون 31 هزار روستاي كشور داراي دهياري به عنوان نهادي عمومي غير دولتي است كه متولي امور روستاها هستند. آنچه اين نهاد را شاخص مي‌سازد نوپايي و به تبع آن ساخت و كارهاي در حال فراگيري و نه لزوماً حرفه‌اي آن است.

محسن كوشش‌تبار با بيان مطلب فوق در مصاحبه با خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا) در اين باره مي گويد: قوام و ايفاي نقش مؤثر دهياري‌ها در عرصه توسعه روستايي - به عنوان نهادهاي عمومي غيردولتي - مستلزم پشتوانه‌هاي قانوني است.

وي در اين گفت و گو كه تمركز مصاحبه بيش از هر چيز فعاليت‌هاي يك ساله دهياري‌ ها در سال 93 بوده است، در عين حال به ويژگي‌ها، مشكلات، كاركردها و دستاوردهاي دهياري‌ها از زمان تشكليل هم پرداخت.

به گفته وي، قوانين، آيين‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هايي كه از بدو تأسيس دهياري‌‌ها تاكنون تصويب و ابلاغ شده متناسب با ضرورت‌ها و مقطعي بوده است.

وي افزود: نظام حقوقي فعلي دهياري‌ها ساختاري شكننده داشته و در بسياري از موارد، فاقد اهرم‌هاي اجرايي و ابزارهاي قانوني لازم است؛ به همين منظور و براي رفع پراكندگي، نواقص و خلأهاي موجود در مقررات جاري مرتبط با امور دهياري‌ها، كه توان اجرايي دهياري‌ها را با چالش‌هاي جدي مواجه كرده بود، پيش‌نويس قانون دهياري‌ها تهيه و تدوين و براي تأييد و طي مراحل تصويب، به هيات دولت ارسال شده است.

كوشش‌تبار ادامه داد: اميدواريم تصويب اين قانون ضمن فراهم‌كردن موجبات بالندگي دهياري‌ها، باعث تسريع در فرآيند تحقق توسعه پايدار روستايي شود.

وي خاطرنشان كرد: اين معاونت به منظور ترسيم چشم‌انداز آينده مديريت و راهبري مطلوب‌تر نهاد دهياري و با هدف ارزيابي و آسيب‌شناسي بيش از يك دهه حضور دهياري‌ها در عرصه مديريت روستايي كشور، اقدام به برگزاري نخستين همايش علمي مديريت روستايي و توسعه پايدار كرد.

وي افزود: در برگزاري اين همايش 56 عضو هيأت علمي دانشگاه‌هاي سراسر كشور مشاركت كردند.

كوشش‌‌تبار ادامه داد: به دنبال شروع به كار چهارمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا در سال گذشته و در پي آن خاتمه خدمت تعدادي از دهياران، ابهاماتي در زمينه شموليت قانون كار و تأمين اجتماعي براي دهياران و كاركنان دهياري ها ايجاد شده بود.

معاون امور دهياري‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور اضافه كرد: پيرو اين مشكل و بنابه طرح مسايل و مشكلات مطرح‌شده توسط دهياران، موضوع در دستور كار حوزه معاونت امور دهياري‌ها قرار گرفت و مراتب از طريق كليه مراجع ذي‌ربط پيگيري و پس از طرح موضوع در معاونت حقوقي رياست جمهوري و برگزاري جلسات مشترك، مشموليت قانون كار و تأمين اجتماعي نسبت به دهياران و كاركنان دهياري ها مورد تأييد قرار گرفت.

كوشش‌تبار گفت: براين اساس دهياران و پرسنل دهياري‌ها كماكان تابع قانون كار و تأمين اجتماعي هستند.

وي واگذاري ماشين‌آلات به دهياري‌ها را از ديگر اقدامات مهم در سال جاري عنوان كرد و افزود: در سال جاري دو هزار و 900 دستگاه ماشين آلات عمراني و خدماتي شامل ماشين آلات آتش نشاني، بكهو لودر، حمل زباله و تراكتور به دو هزار و 900 دهياري واگذار شد.

كوشش‌ تبار ادامه داد: با هدف تعامل با ساير دستگاه‌ها و بهره‌گيري از تمامي ظرفيت‌هاي موجود در سطح كشور براي خدمات‌رساني مطلوب‌تر به مناطق روستايي با محوريت دهياري‌ها، تفاهم‌نامه‌هايي منعقد شده و در دست اجراست.

وي تفاهم‌نامه سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور با معاونت رسانه‌هاي مجازي صدا و سيماي جمهوري اسلامي در زمينه توسعه و بهره‌برداري از رسانه اجتماعي محله (رسا محله)، تفاهم نامه سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور با وزارت راه و شهرسازي به منظور بهسازي، ايمن‌سازي و نگهداري راه‌هاي روستايي توسط دهياري‌ها و تفاهم‌نامه سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور با سازمان مديريت بحران كشور در زمينه تقويت مديريت بحران در روستاها با محوريت دهياري‌ها را از تفاهم‌نامه‌هاي مهم اين معاونت برشمرد و افزود: اين اقدامات و برنامه‌هاي در دست اقدام، موجب تحول ساختاري در روستاها و افزايش تعامل و هم‌افزايي در عرصه خدمات‌رساني به جامعه روستايي كشور مي‌شود.

كوشش‌تبار ضمن تقدير و تشكر از زحمات و خدمات تمامي تلاشگران عرصه روستايي به ويژه دهياران افزود: اميدواريم در سال 1394، مجموعة مديريت نوين محلي بيش از پيش در عرصة خدمات‌رساني به روستاييان فعاليت مؤثر داشته باشند.

کد: 5004779

زمان انتشار: شنبه 23 اسفند 1393 03:13 ب.ظ

تعداد نمایش: 38

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.