جلسه ستاد اربعین با حضور مهندس افشانی در مرزخسروی تشکیل شد/ استان های معین برای ارائه خدمات به زائران برنامه ریزی مناسب داشته باشند

جلسه ستاد اربعین با حضور مهندس افشانی در مرزخسروی تشکیل شد/ استان های معین برای ارائه خدمات به زائران برنامه ریزی مناسب داشته باشند

جلسه کمیته زیر ساخت ستاد اربعین با حضور معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور در پایانه مسافری مرز خسروی تشکیل شد و مهندس افشانی گفت: استان های معین باید نسبت به ارائه خدمات و بحث اسکان و تغذیه 500 هزار زائری که از مرز خسروی به عتبات عالیات می روند، برنامه ریزی مناسب داشته باشند.

به گزارش ایرنا، در این جلسه که پنج شنبه 20 مهر با حضور استاندار کرمانشاه و مسئولین مرتبط تشکیل شد، مهندس افشانی گفت: اقدام های خوبی برای خدمت رسانی به زائران حسینی در مرز خسروی صورت گرفته است و با توجه به تلاش های صورت گرفته ، شرایط و امکانات این مرز با مرز مهران برابری می کند.

وی از مجموع اقدام های صورت گرفته برای ایجاد و تقویت زیرساخت های موجود در مرز خسروی برای پذیرایی از زائران حسینی قدردانی کرد و گفت: استان های معین باید نسبت به ارائه خدمات و بحث اسکان و تغذیه زائران تصمیم گیری و برنامه ریزی مناسب داشته باشند تا با توجه به حجم تردد 500 هزار نفری زائران حسینی از مرز خسروی به عتبات عالیات ، خدمات رسانی مطلوبی به زائران صورت گیرد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه بر لزوم اهتمام بیشتر مسئولان نسبت به انجام روکش آسفالت ورودی توقفگاه ها و ایجاد امکانات رفاهی و خدماتی در آن ، تاکید کرد.
افشانی افزود : مرزنشینان ما کم درآمد و حافظان نوار مرزی هستند و از این رو همه باید با تعامل، همکاری و مشارکت در کارها ، این منطقه را احیا شود.

وی ادامه داد: این قول را به مردم استان کرمانشاه و به ویژه مردم قصرشیرین می دهیم تا هفته دولت سال آینده، چهره این شهرستان مرزی متحول شود و این مهم با همراهی همه مسئولان امکان پذیر است.

وی با بیان اینکه مرز خسروی در قصرشیرین یک مرز تاریخی است ، گفت: صادرات، ایجاد شغل و توسعه این منطقه برای ما مهم است و باید برنامه ریزی لازم را برای توسعه این منطقه داشته باشیم.
معاون وزیر کشور گفت: باید ذهنیت مثبتی را برای ایجاد تحول در منطقه ایجاد کنیم و این فرصت مناسبی برای آبادانی قصرشیرین است و کمیته زیرساخت باید تلاش خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهد.

افشانی بر لزوم تکمیل طرح های در دست اقدام در بحث ایجاد فضای سبز و آسفالت مسیر تاکید کرد و افزود: برای استقرار اتوبوس در قصرشیرین و مرز خسروی برای جا به جایی مسافران و زائران مشکلی نیست.

وی با بیان اینکه مردم قصرشیرین دین بزرگی بر گردن ما دارند و باید بهترین امکانات را در این منطقه مستقر کنیم ، گفت: باید کارهای مربوط به ایجاد زیرساخت ها در قصرشیرین حتی پس از اربعین نیز ادامه یابد تا شاهد ایجاد تحول در این منطقه مرزی باشیم.

افشانی در ادامه اربعین را فرصتی برای رسیدن استان کرمانشاه به حق خود برای رسیدن به مسیر توسعه و پیشرفت دانست و افزود: رشادت های مردم استان کرمانشاه در هشت سال دفاع مقدس هیچگاه فراموش نخواهد شد و فرصتی که امروز برای تردد زائران فراهم شده به برکت خون شهداست تا مردم این منطقه به حق تاریخی خود برسند.

وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه مسئولان بتواننند خدمت خوبی را به زائران سید الشهدا ارائه دهند، گفت: رسانه ها مسوولیت خطیری را برای خدمت رسانی به زائران بر عهده دارند تا با علم و آگاهی به منطقه بیایند.

در ادامه این جلسه هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه با بیان اینکه اربعین حسینی یک فرصت برای استان است، گفت: امکانات مطلوبی در مرز خسروی برای خدمت به زائران حسینی فراهم شده است.

و با بیان اینکه عبور زوار ابا عبدالله الحسین (ع) از مرز خسروی، توفیق بزرگی برای مردم استان کرمانشاه است، ادامه داد: استان تمام توان خود را برای ارائه بهترین خدمت به زوار اربعین به کار گرفته است و از تمام ظرفیت ها و امکانات برای تحقق این مهم به شکل مطلوب استفاده می شود.

وی اظهار کرد: با هدف تسریع در انجام کارها، از امروز نمایندگان تام الاختیار اعضای ستاد مرکزی اربعین باید در قصرشیرین مستقر شوند.

مجتبی نیک کردار، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه نیز در سخنانی تکمیل بزرگراه کربلا از کنگاور تا مرز خسروی، نصب علایم و دوربین های پایش سرعت در مسیر ، تامین روشنایی توقفگاه ها، حضور ستاد بحران از 5 تا 25 ابان ، نصب دوربین های امنیتی از سوی ارتش در چهار نقطه برای پایش امنیتی قصرشیرین تا مرز خسروی را از مهمترین اقدام های انجام شده در بحث زیر ساخت اربعین نام برد.

جعفر همتی جانشین استاندار کرمانشاه در ستاد اربعین استان نیز در سخنانی از استان های معین با توجه به انجام ندادن مصوبه های جلسه های گذشته ابراز گله کرد و گفت: سال گذشته در بحث تغذیه و اسکان به 700 هزار تن از زائران حسینی در کرمانشاه خدمات رسانی شد و امسال قرار است 500 هزار تن از زائران نیز از مرز خسروی عازم عراق شوند.

همتی افزود: قرار بود که از اول مهر نمایندگان استان های معین شامل همدان، زنجان، کردستان ، آذربایجان های شرقی و غربی و اردبیل در بحث زیرساخت اربعین در قصرشیرین مستقر شوند و اقدام های خود را عملیاتی کنند که تاکنون استقرار نیافته اند.

وی ادامه داد: قرار شد که استان های معین در بحث زیرساخت ها و تهیه روزانه 10 هزار وعده غذای گرم ، اسکان و همچنین نصب سرویس های بهداشتی ما را یاری کنند که نیاز است از روز شنبه مستقر شوند.

همتی اضافه کرد: استقرار امکانات از سوی شهرداری منطقه 14 تهران و تامین و استقرار 270 دستگاه اتوبوس برای جا به جایی زائران اربعین از قصرشیرین به مرز خسروی دیگر نیازمندی های ما است.

وی گفت: اعزام زائران از از مرز خسروی از صبح تا ساعت 13 یا 14 انجام می شود و در ساعات بعدازظهر و شب تردد زائر صورت نمی گیرد.

فرامرز اکبری فرماندار قصرشیرین نیز در سخنانی با بیان این که اقدام های خوبی در قصرشیرین برای تردد زائران صورت گرفته است، تسطیح 140 هکتار زمین و ایجاد پنج توقفگاه با ظرفیت 50 هزار خودروی سواری ، ایجاد و استقرار گیت های گذرنامه و نصب سرویس های بهداشتی از جمله این اقدام ها است.

اکبری، احداث پل دوم رودخانه الوند، احداث و بهسازی 2 کیلومتر جاده ورودی قصرشیرین، احداث سرویس های بهداشتی از پل زائر تا مرز خسروی به طول 11 کیلومتر و احداث 700 چشمه سرویس بهداشتی در این مسیر را از جمله نیازمندی ها ذکر کرد.

وی همچنین تعریض جاده خروجی قصرشیرین تا نصرآباد از سوی شهرداری و ایجاد زیر ساخت فاضلاب برای اردوگاه و ماشین آلات یخچال دار برای توزیع آب شرب، تحویل گیت های گدرنانه به عراق و آسفالت یک مسیر مرز مندریه و همچنین نصب 100 چشنه سرویس بهداشتی در مرز مندریه را از دیگر نیازمندی ها و اقدام های زیرساختی برای تردد زایران اربعین بیان کرد.

با پیگیری مسئولان استان و با ابلاغ نامه ای از سوی وزارت کشور مبنی بر بازگشایی مرز خسروی در 28 اسفند 93 به استانداری کرمانشاه، اکنون این مرز رسمی و بین المللی بازگشایی شده است.

 

 

 

کد: 50012736

زمان انتشار: پنج شنبه 20 مهر 1396 10:01 ب.ظ

تعداد نمایش: 316

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.