رئيس جمهور: مقاومت اقتصاد از روستاها آغاز می شود/ روستا باید ستون اقتصاد کشور و خانه روستا باید کارگاه تولیدی باشد

رئيس جمهور: مقاومت اقتصاد از روستاها آغاز می شود/ روستا باید ستون اقتصاد کشور و خانه روستا باید کارگاه تولیدی باشد

رئيس جمهور با بيان اينكه روستا باید ستون اقتصاد کشور و خانه روستا باید کارگاه تولیدی باشد با تأکید بر اینکه می توان، روستا را زنده، آباد و متحول کرد، گفت: اگر به دنبال اقتصاد مقاومتی هستیم، مقاومت اقتصاد از روستاها آغاز می شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی كه صبح شنبه 19 فروردين در همایش ملی اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی در جمع دهياران منتخب و كارافرينان نمونه روستائي كشور سخن مي گفت، با تأکید بر اینکه امروز همه باید به دنبال توسعه و آبادانی کشور و روستاهای خود باشیم، گفت: اگر در بخش کشاورزی موفق شدیم، می توانیم شاهد اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و اشتغال بالاتر در کشور باشیم.

رییس جمهور با بیان اینکه کلمه روستا برای همه روستاییان و برای من که در دوران کودکی و نوجوانی در روستا زندگی کرده ام، همواره خاطره انگیز است، گفت: روستا به معنای صفا، محبت، قلب پاک و مهربان، ارتباط نزدیک تر انسان ها با خداوند بزرگ، حضور نوابغ بزرگ، تولید و خودکفایی است. رسم نبود که نیازمندی های روستا از شهر تأمین شود بلکه برعکس شهرستان ها روستاها را منبع تولید مواد غذایی، کشاورزی و صنایع دستی می دانستند و مردم در روستا در کنار کار کشاورزی، صاحب صنایع کوچکی هم بودند و معتقدم که خانه روستا باید کارگاه تولیدی باشد.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه می توان، روستا را زنده، آباد و متحول کرد، گفت: اگر به دنبال اقتصاد مقاومتی هستیم، مقاومت اقتصاد از روستاها آغاز می شود.

رییس جمهور با اشاره به خودکفایی کشورمان در تولید گندم، اظهار داشت: سال گذشته، سال افتخار برای ملت ایران بود، چرا که در سفره مان نان و آرد خارجی نبود. در سال 92 یعنی زمان شروع بکار دولت یازدهم نیازمند حدود 5 میلیون تن گندم بودیم، اما در سال 94 روستاییان با تلاش و کوشش کاری کردند که در بهار 95، همه در تولید گندم، احساس خودکفایی کردیم و در سفره همه نان و گندم پربرکت ایرانی، قرار گرفت و پس از سالیان دراز که واردکننده گندم بودیم، امسال قادریم 3 میلیون تن گندم صادر کنیم.

دکتر روحانی افزود: در بخش گازوییل هم از وارد کننده به صادرکننده تبدیل شده ایم و در بنزین هم امسال صادر کننده خواهیم شد و این همه به معنای اقتصاد مقاومتی، خودکفایی و خوداتکایی است.

رییس جمهور گفت: با تلاش کشاورزان و کارآفرینان در زمینه مواد غذایی توانستیم سال 95 نسبت به سال 92، 21 میلیون تن مواد غذایی بیشتر تولید کنیم.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه همواره مسئولین، کارگزاران و وزرا را بر توسعه و آبادانی روستاها، فرا می خواند، گفت: این فرا خوان نه به خاطر اینکه یک روستایی زاده هستم بلکه به خاطر آنکه تولید و حرکت اقتصادی و پیشگیری از مهاجرت های بی رویه از روستاها آغاز می شود لذا روستا می تواند پایه و ستون اقتصاد سربلند یک کشور باشد.

رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز در کشورمان روستای بالای 10 خانوار که برق نداشته باشد، وجود ندارد، گفت: ورود برق به روستا اقدام بزرگی است و می تواند تحول جدیدی را در توسعه روستاها ایجاد کند و همچنین بر اساس اعلام وزیر نیرو در سال 97، شاهد تحول بزرگی در زمینه آب رسانی به روستاها خواهیم بود و در طول دولت یازدهم به 5 هزار و 200 روستا آب آشامیدنی سالم رسیده است؛ این در حالی است که در سال 92 ردیفی در بودجه برای آب روستایی وجود نداشت، اما سال 95 ، دو هزار میلیارد تومان به این حوزه اختصاص یافت و امسال نیز بیش از 2 هزار و 200 میلیارد تومان برای آب روستایی اختصاص خواهد یافت و با برنامه ریزی این دولت در سال 97، آبرسانی به همه روستاهای کشور، تکمیل خواهد شد.

دکتر روحانی افزود: 5 هزار و 200 روستایی که امروز از آب سالم استفاده می کنند، جمعیتی بالغ بر 4 میلیون نفر را شامل می شود و این نشان دهنده ارزشمند بودن این حرکت بزرگ است تا روستاییان با آرامش، رفاه و بهداشت بیشتر بتوانند در روستا زندگی کنند.

رییس جمهور اقدامات دولت در زمینه گازرسانی به روستاها را مورد اشاره قرار داد و گفت: تا سال 92، جمعاً به 14 هزار روستا، گازرسانی شده بود و در طول این دولت، به حدود 9 هزار روستای دیگر گازرسانی انجام شده است و کاش، رسانه ها، واقعیت ها و خدمات این دولت را برای این مردم توضیح می دادند، گر چه هر روستا و روستایی، یک رسانه برای دولت مظلوم یازدهم است.

رییس جمهور با بيان اينكه اگر حمایت مردم، روستاییان، تلاشگران و کارآفرینان نبود حتماً نمی توانستیم این راه پرسنگلاخ را ادامه دهیم و امید ما در این راه به خدای متعال و توسل ما به پیامبر(ص) و خاندان رسالت و به هدایت های مقام معظم رهبری و حمایت های مردم عزیز است و ادامه این مسیر می تواند ما را به مقصد برساند و هیچ تردیدی در رسیدن به مقصد نهایی نداریم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد در سال 92، حماسه از روستاها شروع شد و امروز شاهد شرایط بهتر بهداشتی و درمانی در سراسر کشور و بویژه در روستاها هستیم به طوری که 995 خانه بهداشت و 2 هزار و 700 مرکز درمانی در این دولت ساخته شده و بیش از 6 هزار مرکز هم در دست تکمیل است.

رییس جمهور در ادامه اقدامات دولت در زمینه توسعه شبکه ارتباطات و اینترنت به روستاها را مورد اشاره قرار داد و گفت: امروز دسترسی به ارتباطات و اینترنت یک ضرورت است و روستاییان با استفاده از این امکانات می توانند محصولات خود را به طور مستقیم به بازار عرضه کنند. لذا یکی از مواردی که بر آن تأکید دارم، ارتباط مستقیم تولید کننده و مصرف کننده است و مسیر آن هم شبکه ارتباطات و اینترنت می باشد و در طول این دولت 25 هزار روستا به اینترنت وصل شدند و روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود.

دکتر روحانی افزود: در طول این دولت 3 هزار و 467 کیلومتر راه روستایی احداث شده و 7 هزار کیلومتر از راه های روستایی آسفالت شده است و این به معنای آن است که زیرساخت های روستایی گام به گام تکمیل تر می شود.

رییس جمهور گفت: 152 هزار شغل برای روستاییان ایجاد شده، اما نیازمند اشتغال بیشتری هستیم، لذا پاییز سال گذشته لایحه ای را با دو فوریت تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم تا 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان اختصاص یابد و از نمایندگان مجلس می خواهم که هر چه زودتر آن را در دستور کار قرار دهند. البته از گوشه و کنار شنیده می شود که برخی می گویند اگر این لایحه زودتر تصویب شود، می تواند در انتخابات اثرگذار باشد، ولی معتقدم که نباید به این مسایل زیاد فکر کرد، چرا که اگر جوان حتی یک ساعت زودتر مشغول بکار شده و اطمینان بیشتری از آینده شغلی خود داشته باشد، این مسأله از ثواب و اجر بزرگی برخوردار است. لذا همه وظیفه داریم که در این زمینه تلاش کنیم و اینجا جایی است که باید سرعت عمل داشته باشیم.

دکتر روحانی افزود: در این دولت برای 253 هزار و 691 هزار خانه روستایی تسهیلات پرداخت شده است. البته باید برای آینده روستا کارهای بزرگتری انجام شود و آنچه تاکنون انجام شده، گام های اولیه است.

رییس جمهور در ادامه ضرورت امنیت شغلی دهیاران را مورد تأکید قرار داد و گفت: امنیت شغلی دهیاران از پایه ها و اساس رونق گرفتن کار و تلاش برای روستاها است و از وزیر کشور می خواهم، طرحی را که در این زمینه در کمیسیون دولت مطرح است، زودتر نهایی کرده و به هیأت وزیران ارایه دهد.

دکتر روحانی تصریح کرد: دهیاران دلسوز، توانمند و غیور، واسطه دولت و ملت هستند و باید بتوانند با خاطری آسوده فعالیت خود را دو چندان کنند.

رییس جمهور در ادامه استفاده از ظرفیت بانوان در مسئولیت مختلف مدیریتی را به نفع کشور دانست و اظهار داشت: از اینکه بانوان بار مسئولیت های مختلف را بر دوش بگیرند کشور نفع می برد و باید توجه ویژه ای به این بخش داشت. البته در شورای عالی اشتغال هم تأکید کردم که امروز باید، شغل را به داخل خانه ها وارد کنیم، تا بانوان به راحتی بتوانند، مشغول کار شوند.

دکتر روحانی تصریح کرد: باید بدانیم که عفت، حجاب، تقوا و اخلاق بانوان کشورمان هیچ منافاتی با کار و تلاش ندارد و بانوان ما پرچمدار حجاب و عفاف هستند.

رییس جمهور با تأکید بر لزوم ارایه تسهیلات ارزان قیمت به روستاییان گفت: بانک مرکزی مکلف است برای همه وام های زیر 100 میلیون روستاییان، تسهیلات لازم برای بازپرداخت بدون جریمه و دیرکرد را اعمال کند و همه بانک ها نیز موظف هستند، این وظیفه را انجام دهند تا روستاییان بتوانند در مسیر توسعه کشور، گام بردارند.

دکتر روحانی افزود: به همه استانداران نیز تأکید کردم که در همه روستاها دسترسی به مراکز ورزشی برای جوانان و مخصوص بانوان ایجاد کنند، چرا که ورزش موجب سلامت و نشاط جامعه است.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: همچنان که اقتصاد و علم بدون رقابت سالم به جایی نمی رسد، روستاها نیز برای رشد و تعالی خود، بایستی بین خود رقابت کنند.

وی خاطر نشان کرد: روستاها را به مسابقه ورزشی وادار کنید تا نشاط ایجاد شود. آموزش و پرورش بین روستاها در مسایل علمی به عنوان یک وظیفه مسابقه ایجاد کند در زمینه قرائت قرآن ، شعر، ریاضیات وادبیات باید رقابت سالم ایجاد کرد .

دکتر روحانی همچنين 29 اردیبهشت را صحنه رقابت سالم و بزرگ ملی، توصیف کرد و گفت: همه باید به این صحنه وارد شویم، چرا که اساس مردم سالاری رقابت های سالم انتخاباتی است و همه چشم های دنیا و منطقه به 29 اردیبهشت ایران دوخته شده است و دنیای امروز نقش ایران را به خوبی می داند.

دکتر روحانی با بیان اینکه روز 29 اردیبهشت روز تاریخی سال 96 و سال های پیش روی است، اظهار داشت: 29 اردیبهشت روز قدر ملت ایران است و مهم است که چه کسی، چه تصمیمی بگیرد و چه رأیی را بر صندوق ها بیندازد.

رییس جمهور گفت: امروز در شرایط حساس تاریخی، قرار گرفته ایم و همه بدانند که جمهوریت و اسلامیت ما در سایه انتخابات خوب خواهد بود، لذا همه مردم، اقوام و مذاهب، روستاییان و عشایر باید به صحنه انتخابات وارد شوند و هیچ کس اجازه ندهد که کسی بتواند مردم را از این موضوع مأیوس کند. اگر همه پای صندوق رأی برویم بی تردید صندوق آراء معجزه خواهد کرد.

دکتر روحانی گفت: از شورای نگهبان وزارت کشور، استانداران، فرمانداران، بخشداران، دهیاران و همه مردم می خواهم که برای یک انتخابات پرشور، سالم، رقابتی و قانونی، تلاش کنند و در این حوزه اخلاقی در پیش بگیرند که دشمنان را خیره و دوستان را خوشحال کنند.

 

 

 

کد: 5008882

زمان انتشار: شنبه 19 فروردین 1396 04:01 ب.ظ

تعداد نمایش: 570

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.